Sosnowiec, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 5 889

Rys historyczny:

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu została ustanowiona 12 sierpnia 1958 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Stefan Babczyński.

Kościół Kolejowy, zawdzięcza swą nazwę bezpośredniemu sąsiedztwu budynku dworca kolei warszawsko-wiedeńskiej oraz faktowi, że został ufundowany w 1862 r. przez pracowników kolei .

Jednonawowa świątynia zbudowana została w stylu neogotyckim, na którą składa się prostokątna nawa z pięciobocznym prezbiterium, podłużnej zakrystii oraz niewielkiej wieży, z kruchtą w przyziemiu.

We wnętrzu zachowały się fragmenty pierwotnego neogotyckiego wyposażenia, obejmujące figurę Najświętszego Serca Jezusa dłuta Pawła Turbasa, organy z 1864 r. zbudowane przez Józefa Szymańskiego z Częstochowy, kręcone schody na chór muzyczny oraz trzy witraże. Współcześnie wykonano wizerunki świętych w dekoracji chóru muzycznego oraz nową nastawę ołtarza głównego według projektu Barbary Popczyk.

W świątyni odbywa się codziennie całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Do parafii należą:

Ulice: Dęblińska, Kiepury, Kilińskiego, Leszno, 3 Maja, Al. Mireckiego, Modrzejowska nr 1, 2 i 3, Mościckiego nr 28 i 30, Mierosławskiego nr 3 i 18, Ordonówny, Piłsudskiego nr 7 i 7 a, ks. prof. Sedlaka, Warszawska

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

W niedziele i święta w lipcu i w sierpniu godz.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 20.30

W dni powszednie godz.: 8.00, 12.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Grzegorz Noszczyk

Wikariusz: ks. Marcin Lech

Rezydent: ks. Tomasz Smalcerz