Sosnowiec-Środula, Parafia pw. Podwyższenia Świętego Krzyża

41 – 219 SOSNOWIEC
TEL. (
32) 294 20 54 - parafia i klasztor
(telefon czynny w godzinach kancelarii)
www.sosnowiec.scj.pl
sosnowiec.par@sercanie.pl

Liczba mieszkańców: 10 395

Rys historyczny:

Parafia pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu została ustanowiona 7 maja 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Piotr Marchewka. Po przejęciu administracji parafii przez Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanie) pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Filipiak SCJ.

Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w niewielkiej tymczasowej kaplicy mieszczącej się w dawnym warsztacie mechanicznym, udostępnionym przez Florentynę i Walentego Wylonów. Została ona pobłogosławiona 8 grudnia 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

Decyzją biskupa częstochowskiego Stefana Bareły 25 września 1980 r. posługę duszpasterską i administrowanie parafii przejęło Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanie).

Kościół, wybudowany w latach 1983-1991, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 18 czerwca 2004 r. przez kardynała Stanisława Nagy SCJ i biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Boh. Getta, Goszczyńskiego, Grottgera, Konopnickiej, Krasińskiego, Matejki, Malczewskiego, Okrzei, Norwida, Pola, Prusa, Północna, Rodakowskiego, Słowackiego, Stwosza, Ujejskiego, Wapienna, Wieczorka, Witkiewicza, Wybickiego, Wyspiańskiego

Kaplice:

Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w domu zakonnym Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego

Domy zakonne:

Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanie), 41-219 Sosnowiec, ul. Krasińskiego 31

Święto patronalne (odpust parafialny):

14 września – Podwyższenia Krzyża Świętego

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00, 19.30

W święta i I piątki miesiąca godz.: 7.00, 9.00, 16.30, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00