Caritas: posadzenie Dębu Niepodległości i 600 drzew

Data dodania: 2021.11.04

We wrześniu nastąpiło uroczyste otwarcie magazynu żywności, przy Al. Hugona Kołłątaja 83B w Będzinie. Jest to kolejna inwestycja Caritas Diecezji Sosnowieckiej na terenie województwa śląskiego. Z kolei 4 listopada wokół magazynu wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas posadzili 600 sadzonek grabu pospolitego, które zostały przekazane przez Lasy Państwowe.

Jednak - zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka – pomoc, którą niesiemy nie będzie możliwa bez nawrócenia ekologicznego. Trzeba zadbać o naszą planetę, „nasz wspólny dom”. Każdy z nas jest związany z otoczeniem. To Bóg polecił nam czynić sobie ziemię poddaną. Jednak ekspansja człowieka spowodowała, że zerwał on naturalną więź łączącą go ze środowiskiem naturalnym i nadużył władzy, jaką otrzymał od Stwórcy.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej wraz z Nadleśnictwem Siewierz i wolontariuszami Szkolnego Koła Caritas IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu w odpowiedzi na decyzję administracyjną zobowiązującą do 162 nasadzeń, idąc krok dalej postanowiło zagospodarować przestrzeń przy nowo wybudowanym magazynie i zasadzić na nim ponad 600 drzew Grabu Pospolitego.

Współpraca między Caritas Diecezji Sosnowieckiej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych - Nadleśnictwem Siewierz zaowocowała również zasadzeniem na Placu Papieskim w Sosnowcu Dębu Niepodległości, który został osobiście poświęcony przez Papieża Franciszka.

Dokonał tego osobiście bp Grzegorz Kaszak wspólnie z ks. Tomaszem Folgą, dyrektorem sosnowieckiej Caritas, posłami: Ewą Malik i Mateuszem Bochenkiem, prezydentem Sosnowca - Arkadiuszem Chęcińskim, dyrektorem Regionalnych Lasów Państwowych - Damianem Sieberem, nadleśniczym Nadleśnictwa Siewierz - Grzegorzem Cekusem a także wolontariuszami ze Szkolnego Koła Caritas Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Bosko w Sosnowcu, którym działania proekologiczne nie są obce.

- Sadzenie nowych drzew to kwestia naszego życia. To drzewa produkują tlen, niezbędny dla wszystkich nas. Dlatego z całego serca dziękuję sosnowieckiej Caritas za podjętą inicjatywę we współpracy z Lasami Państwowymi i Nadleśnictwem Siewierz – powiedział sosnowiecki ordynariusz, bp Grzegorz Kaszak, który osobiście zasadził najpierw Dąb Niepodległości w Sosnowcu, a następnie jeden z grabów pospolitych koło magazynu żywności w Będzinie.

Zarówno symbolika miejsca, jak i wzrastającego tam drzewa jest bardzo wymowna. Pokazuje bowiem, że zarówno następca Jana Pawła II, jak i kolejne pokolenia ludzkości łączy bardzo wiele. Korzystamy nie tylko ze spuścizny pozostawionej przez Papieża Polaka, ale również wzrastamy na jego nauczaniu rozbudowanym o encyklikę Laudato Si’.

- Posadzony dąb poświęcony przez Ojca Świętego Franciszka będzie dla nas symbolem jedności i wierności Kościołowi Powszechnemu. Mam nadzieję, że jak przed laty obecność i słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane na ziemi zagłębiowskiej były i są inspiracją dla kolejnych pokoleń, tak ten wyjątkowy znak Papieża Franciszka pozwoli nam stawić czoła nowym wyzwaniom przed jakim staje współczesny kościół. - wyjaśnia ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Każde pokolenie jest od siebie zależne. Tylko od nas zależy, co pozostawimy po sobie dla potomnych. Czy będzie to ziemia dająca nadzieję na lepsze życie, czy ziemia, która nie będzie miała zbyt wiele wspólnego ze światem stworzonym przez Boga.

Link do materiału TVP3 Katowice: LINK
 

tekst: ks. Łukasz Gładki
zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.