Ocalmy rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne!

Data dodania: 2018.03.06

100-lecie niepodległości to niewątpliwie niezwykle ważna rocznica i ogromna szansa, by przypomnieć młodym Polakom o historii naszej Ojczyzny i zaszczepić w nich patriotyzm. Służyć mają temu m.in. różnorakie konkursy literackie, plastyczne, recytatorskie czy muzyczne, przygotowywane dla osób w różnym wieku, ale także koncerty i biegowa sztafeta niepodległości.

Wśród bogactwa inicjatyw, proponowanych przez naszą diecezję, szczególne miejsce zajmuje konkurs "Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne". Jak tłumaczy odpowiedzialny za jego organizację ks. Michał Borda "idea konkursu jest autorskim pomysłem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, który chce ocalić od zapomnienia rodzinne wspomnienia walki o niepodległą Polskę przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dlatego konkurs dedykowany jest do wszystkich diecezjan, którzy pragną podzielić się historiami osób oraz wydarzeń związanych z walką o wolną Ojczyznę".

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół oraz dorośli mieszkańcy diecezji sosnowieckiej. Wystarczy przygotować zapis rodzinnych wspomnień historyczno-patriotycznych w dowolnej formie literackiej spisując wspomnienia swoje bądź innego uczestnika wydarzeń, zwłaszcza spośród członków rodziny. Objętość tekstu nie powinna przekraczać 3 stron znormalizowanego maszynopisu. Komisja przyznawać będzie nagrody finansowe, a najciekawsze prace zostaną opublikowane. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz wyróżnień odbędzie się we wrześniu.

Wśród celów konkursu wymienia się odzyskanie i zachowanie pamięci historyczno-patriotycznej, promowanie idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz szacunku wobec państwa i Kościoła, kształtowanie dojrzałej wiary poprzez pogłębienie refleksji nad walką o niepodległość, ożywienie osobistej wiary, która owocuje zaangażowaniem w życie wspólnoty i świadectwem życia chrześcijańskiego oraz zachęta do dzielenia się refleksją na temat rodzinnych doświadczeń w zmaganiach o wolną Polskę.

Termin nadsyłania prac upływa 15 maja 2018. Szczegółowe informacje można znaleźć w poniższym regulaminie oraz na stronie www.katecheza.sosnowiec.pl

Mecenas konkursu jest TAURON Polska Energia S.A. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszak, Instytutu Pamięci Narodowej (oddział Katowice) oraz Senatora RP Anny Marii Anders.

Partnerami są parafie, przedszkola, szkoły oraz instytucje wychowawcze i kulturalne z diecezji sosnowieckiej, wybrane urzędy miast, powiatów i gmin, Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach – delegatura sosnowiecka, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Rycerze Kolumba, sosnowieckie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

Partnerzy medialni: Dziennik Zachodni, Telewizja internetowa Info Puls Olkusz, Polskie Radio Katowice, Radio eM, "Gość Niedzielny", "Niedziela" i naszemiasto.pl.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

DO POBRANIA: Regulamin (.doc), Karta informacyjną (.doc), Oświadczenie autora pracy (.doc)