Kościół sosnowiecki dzieli się z potrzebującymi

Data dodania: 2017.11.18

Dzięki wsparciu Diecezji Sosnowieckiej i osobiście biskupa Grzegorza Kaszak dzieci z założonego przez polskie Siostry Pasjonistki z misji w Bertoua-Kboglota w Kamerunie żłobka Aniołów Stróżów mają od kilkunastu dni studnię głębinową. Kościół sosnowiecki sfinansował niemal jedną kosztów trzecią inwestycji. Odwiert na głębokość 80 m. oraz cała potrzebna infrastruktura kosztowały ponad 6700 euro. Tylko w ostatnich miesiącach, w odpowiedzi na płynące z zagranicy i z Polski prośby, diecezja sosnowiecka wsparła potrzebujących kwotą ponad ćwierć miliona złotych.

„Od kilkunastu dni nasza misja funkcjonuje normalnie. Nie musimy już jeździć i przywozić wodę w kilkunastolitrowych baniakach. Również nasi sąsiedzi cieszą się, że mają studnię tak blisko domu” – napisała w liście do bp. Grzegorza Kaszaka s. Norberta Beata Banaszek, dyrektora żłobka Aniołów Stróżów  z misji Bertoua-Kboglota. Siostra poinformowała również, że aktualnie w żłobku opiekę znajduje 18. dzieci, od trzech miesięcy do trzeciego roku życia. Siostry spodziewają się jednak, że wkrótce dołączą kolejne, bo każdego roku liczba maluchów w żłobku dochodzi do 30. „Żłobek jest otwarty od godz. 7.00 do g. 16.30 – czytamy na stronie internetowej Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Jezusa Chrystusa -  a więc praktycznie cały dzień. Oczywiście zdarza się, że któreś dziecko zostaje dłużej, po godzinach, wtedy trzeba przypominać telefonicznie rodzicom. Praca z najmniejszymi dziećmi nie jest łatwa, wymaga ciągłej uwagi i oczywiście dużo cierpliwości. Dzieci są podzielone na 3 grupy wiekowe, w której są 2 opiekunki: te najmłodsze od 3 do 12 miesiecy, od 12 do 24 miesięcy i najstarsze od 24 do 36 miesięcy”.

Siostra Norberta przebywała w ostatnie wakacje na urlopie w Polsce. Wykorzystała ten czas, aby zbierać fundusze na studnię głębinową. Zwróciła się też z prośbą do bp. Grzegorza Kaszaka, który postanowił pomóc siostrom oraz kameruńskiej ludności.

Jak czytamy w Wikipedii Bertoua to miasto w Kamerunie w Regionie Wschodnim. Stolica departamentu Lom-et-Djérem. Liczy około 173 tys. mieszkańców. Przez miasto przebiega Droga Krajowa nr 10. W mieście znajduje się lokalne lotnisko. W Bertoua placówki misyjne posiadają m.in. polscy dominikanie i siostry dominikanki, siostry pasjonistki. Kboglota to jedna z dzielnic miasta.

Diecezja sosnowiecka potrafi się dzielić z potrzebującymi. Kościół sosnowiecki w ostatnich miesiącach udzielał kilkakrotnie znacznej pomocy materialnej. Przypomnijmy, że na 25-lecie diecezji w ramach programu Caritas Polska „Rodzina-Rodzinie” diecezja wzięła pod opiekę 25 syryjskich rodzin. Pomocy finansowej udzielono również archidiecezji lwowskiej, która buduje miejsce dla pierwszej w archidiecezji od czasów II wojny światowej wspólnoty kontemplacyjnej sióstr,  która modlitwami wspierałaby umęczoną ludność tego kraju i modliła się o pokój dla kraju. W 100 rocznicę śmierci św. Brata Alberta diecezja sosnowiecka wsparła też finansowo działalność charytatywną Braci Albertynów oraz przekazała znaczącą kwotę pieniędzy na wsparcie rozwoju kultu Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej, aby jak najrychlej doszło do beatyfikacji Matki Zagłębia. W najbliższych dniach diecezja sosnowiecka zamierza ufundować stypendia (adopcja na odległość) dla 11 rwandyjskich dzieci przebywających w ośrodku “Cité of Nazareth” i pozostających pod opieką fundacji Nolite Timere założonej przez abp Salvatore Pennacchiego, obecnie nuncjusza apostolskiego w Polsce, a w latach 1998 – 2003 nuncjusza w Rwandzie.  Biskup Grzegorz Kaszak zapowiedział, że pomoc dla dzieci w Rwandzie pozostających pod opieką fundacji Nolite Timere stanie się głównym dziełem miłosierdzia Kościoła sosnowieckiego w nadchodzącym roku duszpasterskim.

Łącznie, na wszystkie wymienione projekty diecezja sosnowiecka przekazała w ostatnich miesiącach, z własnych środków nieco ponad ćwierć miliona złotych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.