Diecezjalna Rada Duszpasterska o bierzmowaniu

Data dodania: 2017.11.25

Na swoim pierwszym posiedzeniu w nowym składzie zebrała się Rada Duszpasterska Diecezji Sosnowieckiej – gremium doradcze Biskupa, w skład którego wchodzą kapłani i świeccy z naszej diecezji. Tematy, które zostały poruszone na spotkaniu to przygotowanie do sakramentu bierzmowania oraz formacja młodzieży po jego przyjęciu (zgodnie z programem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce), a także przygotowanie do 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny.

"Jesteście oczami i uszami, ale też rękami Księży Biskupów" – podkreślał ks. kanclerz Mariusz Karaś zwracając uwagę, że zgodnie z prawem kanonicznym zadaniem rady jest analiza sytuacji i proponowanie rozwiązań stosowanych w programie działań duszpasterskich.

Co zrobić, by młodzież przyjmowała sakrament bierzmowania godnie i świadomie? Jak towarzyszyć im oraz ich rodzicom w przygotowaniach? Jak powinno wyglądać przygotowanie w parafii oraz kto powinien być w nie zaangażowany? Co po bierzmowaniu – jakie propozycje dla młodzieży, by pozostała w Kościele? – to tylko niektóre z pytań, nad którymi w dyskusji pochylili się członkowie Rady. Biskup zachęcił ich także do refleksji nad obchodami 100-lecia niepodległości, by nie były one jednorazowym świętem, ale cyklem wydarzeń rozciągającym się na cały rok.

W skład rady, której z urzędu przewodniczy Biskup Ordynariusz, wchodzą: Ksiądz Biskup Piotr Skucha, ks. kanclerz Mariusz Karaś oraz księża Marek Bigaj, Michał Borda, Grzegorz Koss, Konrad Kościk, Jan Gaik, Piotr Pilśniak, Józef Handerek, Bronisław Waksmundzki, Sławomir Woźniak, Grzegorz Maciejewski, Andrzej Nackowski, Mirosław Jadłosz, Konrad Mruk, Jacek Konieczny, Włodzimierz Skoczny, Mirosław Tosza, o. Radosław Kramarski, s. Fidelis Miazga, a także świeccy: Bożena Szymonek, Justyna Pitas, Jarosław Piekarz, Małgorzata i Andrzej Kędziorscy, Agnieszka Krajniewska, Renata Szopa, Agnieszka i Andrzej Bołdowscy, Łukasz Nowakowski, Magdalena Stadnik, Krzysztof Madejczyk, Mateusz Radomski, Małgorzata Czapla, Piotr Skowron, Karol Zadworny, Marek Walancik, Andrzej Dubiel, Łukasz Kmita i Andrzej Mikłuszka.