Piekary zapraszają na pasyjne misterium

Data dodania: 2018.03.20

Trwają przygotowania do Misterium Męki Pańskiej, które już po raz czwarty, zostanie odegrane na piekarskiej Kalwarii w Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek. W wydarzeniu weźmie udział ponad stu aktorów. Ponad stuletnia tradycja inscenizowania „żywej męki” Zbawiciela z roku na rok gromadzi coraz więcej wiernych. Szczególnie w Wielki Piątek, piekarska Kalwaria przeżywa prawdziwe oblężenie pątników, którzy przybywają do Piekar, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu.  Hasłem tegorocznego Misterium są słowa: „Weźmijcie Ducha Świętego”.

W Niedzielę Palmową, w Wielki Czwartek i Wielki Piątek na piekarskiej Kalwarii zostaną odtworzone biblijne wydarzenia, związane z ostatnimi godzinami życia Boga Człowieka- Męka i Śmierć Pana Jezusa Chrystusa. Chwalebne Misterium Męki Pańskiej, to swoista podróż w czasie sprzed ponad 2000 lat.  Słuchając fałszywych oskarżeń u Kajfasza czy niesprawiedliwego wyroku u Piłata, każdy z uczestników Misterium czuje się po części zdrajcą. Sugestywny obraz poszczególnych przedstawień, nawiązujących do biblijnych wydarzeń poprzedzających ukrzyżowanie Chrystusa, których scenografię stanowią kaplice  Drogi Krzyżowej, sprawia że mamy wrażenie, że kroczymy za prawdziwym Bogiem- Człowiekiem.

Misterium to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne. Poprzedza je kilka miesięcy pracy, setek rozmów telefonicznych, spotkań, analiz, konsultacji i przemyśleń.  To czas przygotowania rekwizytów. Cześć z nich należy poddać renowacji, niektóre stroje przeszyć lub uszyć na nowo, uzupełnić elementy scenografii, dopracować elementy sceniczne. Próby przed inscenizacją trwają półtora miesiąca. Składają się na nie: praca indywidualna „aktorów”, spotkania grupowe i wspólnie odgrywane sceny zbiorowe. Próby odbywają się zarówno w salkach parafialnych jak i bezpośrednio na Kalwarii.

Jak mówią uczestnicy Misterium, przygotowania do inscenizacji to dni piękne i radosne, pełne satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.  Ale to również chwile pełne smutku i poczucia, że nic nie wychodzi… To nerwy i złość, gdy pojawiają się trudności, komplikacje i problemy. Towarzyszą temu momenty wzruszenia, zadumy i zatrzymania, refleksji i zastanowienia się nad sobą. Dla wielu „aktorów” uczestnictwo w Misterium to również wyjątkowe rekolekcje.

Hasło Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej 2018 brzmi „Weźmijcie Ducha Świętego” i stanowi nawiązanie do słów wypowiedzianych przez Jezusa tuż po Zmartwychwstaniu, kiedy to napełnił uczniów swoim Duchem. Autorem tegorocznych rozważań Drogi Krzyżowej w czasie Misterium jest ks. dr Grzegorz Strzelczyk.

Pracę wolontariuszy koordynuje Piekarskie Bractwo Kalwaryjskie, które powołał pod koniec 2017 roku metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Bractwo posiada statut stowarzyszenia kościelnego, którego celem jest propagowanie pobożności pasyjnej i dbanie o rozwój piekarskiej Kalwarii poprzez zachowanie jej dziedzictwa  materialnego i duchowego.

Anna Jurzyca