Internetowe rekolekcje ks. Toszy

Data dodania: 2018.03.21

Portal Aleteia.pl przygotował wielkopostną niespodziankę. W dniach od 22 do 24 marca na facebookowym profilu portalu odbędą się rekolekcje w formie transmisji wideo live oparte na dialogu księdza z osobami bezdomnymi. Poprowadzi je ks. Mirosław Tosza ze Wspólnoty „Betlejem”.

Te nietypowe rekolekcje zaplanowano pod hasłem „Jak nie zmarnować sobie życia”. Dodatkowego smaku temu wydarzeniu dodaje fakt, że będą one transmitowane na żywo z domu wspólnoty, w którym mieszkają osoby dotknięte problemem bezdomności oraz takie, o których mówi się często, że są „po przejściach”.

W każdym z trzech odcinków rekolekcji (czwartek, piątek i sobota o godz. 20.00) w transmisji na żywo pojawi się rekolekcjonista ks. Mirosław Tosza, czyli założyciel Wspólnoty „Betlejem”, oraz jeden z mieszkańców „Betlejem”, którego życiowa historia stanie się świadectwem i inspiracją do rekolekcyjnej nauki. Dodatkowo widzowie internetowi będą mogli na żywo zadawać pytania, kierując je bądź do ks. Toszy, bądź do jego rozmówców.

Rekolekcje będą dostępne na Facebooku, na profilu portalu Aleteia pod adresem: facebook.com/AleteiaPL

Ks. Mirosław Tosza - ur. w 1967, wyświęcony na księdza w 1994 roku. W 1996 roku założył wspólnotę „Betlejem”, której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać dla wspólnoty i wyremontować budynek starej szkoły w Jaworznie, która od 2000 roku jest domem księdza i bezdomnych.

Jak wyznaje ksiądz Tosza: „Od początku przyświecał nam ideał domu rodzinnego, a nie przytułku, noclegowni. Oparliśmy nasze wspólne życie na kilku fundamentach: partnerstwie, modlitwie, pracy i służbie. W ciągu kilkunastu lat przez dom i wspólnotę przewinęło się kilkaset osób”.

Podopieczni księdza wyruszali na pielgrzymki rowerowe do Rzymu, Grecji i Izraela, brali udział w biegu maratońskim na Malcie. W ramach wspólnoty organizowane są spotkania, warsztaty, koncerty, wystawy fotograficzne, a nawet spektakle teatralne.

Ksiądz Tosza słynie z niekonwencjonalnych, lecz niezwykle skutecznych pomysłów. Wraz z przyjaciółmi z „Betlejem” wytwarza ze zwęglonych belek spalonej katedry w Sosnowcu ikony, których sprzedaż przynosi dochody dla wspólnoty. Zorganizował dla swoich domowników wyjątkową „Pielgrzymkę Pojednania” z Jaworzna do Lisieux. Jej oryginalność polegała na tym, że pielgrzymi, wzorem bohaterów filmu Davida Lyncha „Prosta historia”, przemierzyli 1600 kilometrów na mini-traktorkach.

W 2011 roku ks. Mirosław Tosza został Człowiekiem Roku w Jaworznie, a w 2017 otrzymał nagrodę im. ks. Józefa Tischnera za zasługi na rzecz bezdomnych.

za: KAI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.