Drogi krzyżowe – ekstremalne i miejskie

Data dodania: 2018.03.24

Piątek 23 marca był szczególną okazją do rozważania Jezusowej męki. W wielu miejscach naszej diecezji drogi krzyżowe wyszły na ulice miast i wiosek, odbyła się także Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Jaworzno: Ekstremalna Droga Krzyżowa

Z piątku na sobotę (23/24 marca) już po raz drugi odbyła się Jaworznicka Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wszystko zaczęło się Mszą św w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. W swoim kazaniu podkreślił on, jakie ogromne znaczenie ma dla Pana Jezusa rozważania Jego męki. Dlatego Pątnicy mają wspaniałą okazję przez rozważanie i krocznie śladami umęczonego Mesjasza doświadczyć potęgi Bożej Miłości. Przed błogosławieństwem został odczytany list Papieża Franciszka do wszystkich uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Głowni organizatorzy: Daria Frączak i Dawid Domagalski, wyrazili wdzięczność Biskupowi Ordynariuszowi, ks. Eugeniuszowi Cebulskiemu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznej EDK.

W tym roku do dyspozycji Pątników były trzy trasy: trasa "Biała" – św. Józefa licząca 20 km, trasa "Złota"  - św. Brata Alberta o długości 41 km, oraz trasa "Czerwona" – bł. ks. Jerzego Popiełuszki licząca 58 km. Wszystkie trasy rozpoczynały się i kończyły w Kolegiacie. Na wszystkich wracających z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej czekała gorąca kawa i herbata. Natomiast wszyscy inni, którzy nie mogli z różnych względów uczestniczyć w EDK, mieli możliwość adorowania przez całą noc Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele.

ks. Zbigniew Słowikowski
FOTO: Szymon Wątor

Tydzień wcześniej, 16 marca po Mszy św. o g. 21, Diecezjalna Ekstremalna Droga Krzyżowa do Czernej wyruszyła z kościoła św. Andrzeja w Olkuszu.

FOTO: Piotr Wilczyński

Droga krzyżowa ulicami Olkusza

W piątek, 23 marca, o g. 19 w kościele św. Maksymiliana w Olkuszu ropoczęła się droga krzyżowa, która przeszła ulicami parafii. Wzięło w niej udział około 1500 wiernych. Tematem przewodnim tego nabożeństwa była modlitwa za Ojczyznę w setną rocznicę odzyskania przez nią niepodległości. Drodze krzyżowej przewodniczył ks. Henryk Chmieła, proboszcz parafii.

ks. Konrad Mruk

Droga krzyżowa w Sosnowcu-Zagórzu

Droga Krzyżowa ciągnęła się wzdłuż osiedli od parafii Matki Bożej Fatimskiej do parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu-Zagórzu.

Stanisława Dramińska - Legion Maryi