DAR z ks. Blachnickim

Data dodania: 2018.04.13

Już za tydzień, 21 kwietnia (sobota), zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Diecezjalnej Akademii Rodziny. Gościem będzie Ksiądz Biskup Adam Wodarczyk z archidiecezji katowickiej, który przybliży postać Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego - wielkiego wychowawcy młodzieży, gorącego patrioty, kandydata na ołtarze, założyciela Ruchu Światło-Życie. Wykład uzupełni pokaz filmu "Prorok nie umiera". Spotkanie rozpocznie się o g. 15 na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu (tzw. Żyleta przy ul. Będzińskiej).

Prezentowany film to próba przedstawienia najnowszej oceny oryginalnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego – uważanego także za prekursora nowoczesnego duszpasterstwa w Polsce i na świecie w czasach posoborowych, do którego sięga dziś m.in. nauczanie papieża Franciszka. Drugą warstwą filmu jest prezentacja szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń i epoki, w której przyszło żyć bohaterowi filmu – w latach stalinizmu i w czasie intensywnej walki z Kościołem w Polsce – zwłaszcza trudnym w wymiarze osobistym okresie pobytu ks. Franciszka na przymusowej emigracji w Niemczech, w Carlsbergu.

Realizatorzy filmu prezentują opinie i osobiste refleksje osób bezpośrednio współpracujących z ks. Franciszkiem Blachnickim w różnych okresach Jego życia – zarówno w kraju, jak i za granicą. W filmie wypowiedzi udzielają: kard. abp Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, bp dr Adam Wodarczyk – postulator procesu beatyfikacyjnego, dr Andrzej Grajewski ("Gość Niedzielny"), dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr Robert Derewenda, jak również najbliższy współpracownik ostatnich lat życia bohatera filmu – ks. dr Henryk Bolczyk.

Tekst i foto za: www.ipn.gov.pl