Konferencja o obchodach 100-lecia niepodległości

Data dodania: 2018.04.17

Bogaty i unikatowy diecezjalny program obchodów 100-lecia niepodległości pod hasłem "Wiara i Patriotyzm", na który składają się konkursy, wydarzenia modlitewne, naukowe, sportowe i artystyczne, został 17 kwietnia zaprezentowany mediom, które wesprą jego nagłośnienie.

W siedzibie Kurii diecezji sosnowieckiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona diecezjalnym obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wzięli w niej udział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, poseł na Sejm RP Ewa Malik, Komendant Miejski Policji w Sosnowcu insp. Dominik Łączyk, prezesi firm będących mecenasami przedsięwzięć – Tauron Polska Energia, Filip Grzegorzyk oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Janusz Michałek, a także księża odpowiedzialni za kluczowe inicjatywy – ks. Michał Borda i ks. Marek Bigaj.

Tłumacząc zaangażowanie diecezji w obchody Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przywołał słowa św. Jana Pawła II: "inspiracja wiecznej ojczyzny zrodziła gotowość służenia ojczyźnie doczesnej, wyzwalała w obywatelach gotowość do wszelakich poświęceń dla niej ‒ poświęceń niejednokrotnie heroicznych".

Wśród wielu projektów, o których była mowa, szczególne miejsca zajmuje Sztafeta Niepodległości, która odbędzie się 17 czerwca. "Jest to bieg połączony z modlitwą przez miejsca na terenie diecezji sosnowieckiej, w których upamiętniono naszych bohaterów. Sztafeta rozpocznie się o godz. 8.00 przy pomniku na mogile 46 legionistów Piłsudskiego na cmentarzu w Bydlinie. Jej trasa przebiegać będzie przez Bydlin, Klucze, Olkusz, Bolesław, Sławków, Sosnowiec-Maczki, by zakończyć się w godzinach popołudniowych na Rynku w Jaworznie" – wyjaśniał biskup. Zapisy na sztafetę będą możliwe już wkrótce za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Kluczową inicjatywą jest także konkurs literacko-historyczny "Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne", o którym także można przeczytać więcej na naszej stronie. Konkurs dedykowany jest do wszystkich diecezjan, którzy pragną podzielić się historiami osób oraz wydarzeń związanych z walką o wolną Ojczyznę. Wystarczy przygotować zapis rodzinnych wspomnień historyczno-patriotycznych w dowolnej formie literackiej spisując wspomnienia swoje bądź innego uczestnika wydarzeń, zwłaszcza spośród członków rodziny. Termin nadsyłania prac upływa 15 maja 2018.

Podczas konferencji zwrócono także uwagę na rolę pieśni patriotycznych, na śpiewaniu których diecezja spotka się w Sosnowcu 16 czerwca. "Aby zachęcić diecezjan do wspólnego śpiewania wydrukowaliśmy 10 tys. śpiewników patriotycznych, które są kolportowane w parafiach. W przygotowaniu jest jeszcze kilkadziesiąt egzemplarzy w druku brajlowskim dla osób niewidomych i słabowidzących" – mówił Biskup.

Nie zabraknie też wydarzeń modlitewnych – 9 listopada we wszystkich parafiach odbędą się Zaduszki Patriotyczne z modlitwą za poległych, a 11 listopada w każdej parafii zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę. 18 listopada w sosnowieckiej katedrze pw. Wniebowzięcia NMP zostanie odprawiona Msza św. w intencji funkcjonariuszy służb mundurowych, urzędników państwowych i samorządowych, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu, zakończona Apelem Poległych oraz poświęceniem pomnika ku ich czci, którego projekt przygotował prof. Czesław Dźwigaj. Pomysłodawcą powstania pomnika jest Komenda Miejska Policji w Sosnowcu.

Z okazji jubileuszu ukażą się też publikacje naukowe przygotowywane z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

"Po co jeszcze organizujemy te nasze religijno-patriotyczne uroczystości? Chodzi o ducha patriotyzmu. Chcemy pobudzić ducha miłości do Ojczyzny w naszych sercach, a nade wszystko kształtować postawy patriotyczne i obywatelskie u młodego pokolenia" – powiedział Biskup.

Mecenasem diecezjalnych obchodów jest firma Tauron Polska Energia. Jak podkreślił prezes firmy, Filip Grzegorzyk, dla firmy obchody te mają wagę szczególną. "Jako koncern energetyczny zdajemy sobie sprawę, jak gigantycznego wysiłku wymagało stworzenie nowej infrastruktury, służącej nowemu organizmowi państwowemu złożonemu z trzech różnych części – trzech zaborów" – podkreślił prezes.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.