Nasi ministranci na mistrzostwach Polski

Data dodania: 2018.05.03

W dniach 1 i 2 maja w Rzeszowie odbywały się XIII Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłkę nożną halową o puchar miesięcznika KnC. Naszą diecezję reprezentowały 3 drużyny: w kategoriach Ministranci i Lektorzy Młodsi członkowie LSO z parafii św. Maksymiliana w Olkuszu, a w kategorii Lektorzy starsi z parafii Matki Bożej Różańcowej w Sosnowcu. Pomimo, że żadna z drużyn nie stanęła na najwyższym podium rywalizacja była zacięta. Ministranci i lektorzy walczyli do końca z zachowaniem zasad fair play. Godnie reprezentowali także naszą diecezję, biorąc udział w celebracjach eucharystycznych w rzeszowskiej katedrze pod przewodnictwem pasterzy diecezji rzeszowskiej.

Tegoroczne mistrzostwa za nami, ale już zaczynamy przygotowania do kolejnych, których gospodarzem będzie diecezja łowicka – miasta Skierniewice i Sochaczew.

ks. Konrad Mruk

Ministranci z parafii NMP Różańcowej w Sosnowcu, która zarazem jest mistrzem diecezji sosnowieckiej w piłce nożnej, na mistrzostwa udali się wraz ze swoim opiekunem i "selekcjonerem", ks. Łukaszem Lisowskim. Po drodze młodzi odwiedzili przesiąknięty historią naszego narodu Kraków. Relacja z ich wyjazdu autorstwa Macieja Niedbała:

Pierwszy dzień mistrzostw rozpoczął się od uroczystej mszy świętej w katedrze rzeszowskiej, której przewodniczył Ksiądz Biskup Jan Wątroba. Pasterz diecezji rzeszowskiej postawił ministrantom i lektorom z całej Polski za wzór wielkiego patrona tego dnia – Świętego Józefa, rzemieślnika. Pokrzepieni Eucharystią lektorzy udali się do jednej z rzeszowskich hal sportowych, aby tam stoczyć prawdziwy sportowy bój. Bój toczony w braterskiej atmosferze, według zasad fair play, pełny hartu ducha i woli walki. Podczas wszystkich pięciu meczów nie zabrakło emocji, rozważań taktycznych i pokazu iście mistrzowskich umiejętności naszych zawodników.

Kolejnego, ostatniego, dnia rozgrywek z samego rana mistrzowie naszej diecezji udali się znów do katedry rzeszowskiej na poranną mszę świętą. Później zostali przewiezieni na miejsce, gdzie odbywały się środowe rozgrywki. Przez dwa dni ogólnopolskich mistrzostw nasi reprezentanci walczyli o jak najlepszy wynik. Spotkania były zacięte, poziom i forma innych drużyn równie wysoka, co poskutkowało nawet serią rzutów karnych w jednym ze spotkań. Możemy śmiało powiedzieć, że drużyna lektorów z parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Sosnowcu, reprezentantów diecezji sosnowieckiej, jest jedną z najlepszych drużyn w całej Polsce, z czego jesteśmy bardzo dumni!

2 maja to również Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Po emocjach sportowych nasi lektorzy udali się do Tarnowa, aby tam, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odwiedzić miejsca ważne dla historii naszego państwa. Wiadomo, że miasto najlepiej zwiedza się ze związanym z nim przewodnikiem, którym podczas wycieczki był Ksiądz Łukasz Lisowski. W Tarnowie zawitaliśmy do miejsc szczególnie związanych z historią naszego narodu. Odwiedziliśmy Mauzoleum Generała Józefa Bema, Park Strzelecki, Bazylikę Katedralną pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, średniowieczny rynek, żydowską Bimę i Mykwę, oraz miejsce, z którego 14 czerwca 1940 roku naziści przeprowadzili pierwszy wywóz więźniów do KL Auschwitz. Zobaczyliśmy również wiele tarnowskich pomników poświęconych zasłużonym synom polskiego narodu m.in.: Adamowi Mickiewiczowi, Józefowi Bemowi czy Janowi Szczepanikowi. Ta lekcja historii, a zarazem patriotyzmu, w szczególny sposób stała się zwieńczeniem wspaniałego dnia, który mienił się dla naszej drużyny bielą, wyrażającą ich ministrancką służbę, i czerwienią woli walki i ofiarności gry.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.