Będzin i Sosnowiec: modlitwa do św. Floriana

Data dodania: 2018.05.04

Święty Florian - rzymski żołnierz nawrócony na chrześcijaństwo, który poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki, od niepamiętnych czasów jest patronem zawodów związanych z ogniem: hutników, koksowników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy, ale przede wszystkim strażaków, którzy jego liturgiczne wspomnienie, przypadające 4 maja, obchodzą szczególnie uroczyście.

Tego dnia Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak modlił się ze strażakami w Sosnowcu, podczas sumy odpustowej w jedynej w naszej diecezji parafii św. Floriana, a także w będzińskiej parafii Świętej Trójcy, gdzie poświęcił nowy samochód dla komendy powiatowej. Obie Eucharystie zgromadziły nie tylko strażaków, poczty sztandarowe, władze samorządowe i służby mundurowe, ale także wielu mieszkańców naszych miast, chcących wyrazić wdzięczność tym, którzy z narażeniem życia ratują nasze zdrowie i majątek tocząc nierówną walkę z żywiołami.

"Nie liczcie nawet na najdoskonalszy sprzęt, ale tylko na pomoc Wszechmogącego Boga. W niebie macie przemożnego orędownika - św. Floriana, który na was spogląda i gotów jest śpieszyć z pomocą broniąc przed siłami natury. Pamiętajcie o tym, kiedy będziecie wykonywali swoją, jakże potrzebną Ojczyźnie, służbę" - powiedział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak podkreślając, że strażacy są wychowawczymi wzorami kształtującymi młode pokolenie. W imieniu wszystkich zgromadzonych złożyć podziękowanie strażakom za ich nieocenioną służbę i poświęcenie.

W homilii w Sosnowcu Biskup podkreślał z kolei obowiązek miłości do Ojczyzny, wynikający z przykazania "Czcij ojca i matkę swoją". Apelował o wytrwałą modlitwę o pomyślność Polski oraz za poległych w jej obronie.