Gołonóg: diecezjalne spotkanie zakonników

Data dodania: 2018.05.06

5 maja odbyło się pierwsze w dziejach diecezji sosnowieckiej - i na pewno nie ostatnie - spotkanie Osób Życia Konsekrowanego Zakonów i Zgromadzeń Męskich. Spotkanie miało charakter formacyjny i modlitewny, ale służyła też budowaniu wspólnoty wśród naszych zakonników.

Spotkanie zostało zainicjowane przez O. Radosława Kramarskiego OFMConv – Wikariusza Biskupiego ds Zakonów w Diecezji Sosnowieckiej. Rozpoczęło się konferencją "Podpowiedzi Papieża Franciszka w aspekcie wychowania", którą wygłosił ks. Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Sosnowieckiej. Ks. Michał wskazał w niej na filary wychowania: rodzina, modlitwa, katecheza, opowiadania biblijne i liturgia. Wspomniane elementy składają się na cały proces wychowawczy człowieka i kształtują jego osobowość, charakter i wrażliwość na Boga i bliźniego.

Udział w spotkaniu wziął także Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który w swoim słowie zachęcił wszystkich do dzielenia się charyzmatami na terenie diecezji sosnowieckiej oraz podkreślał wielkie zaangażowanie zakonów i zgromadzeń w tworzeniu i ubogacaniu Kościoła lokalnego.

Franciszkanie przedstawili postacie dwóch błogosławionych męczenników z Peru: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. O. Piotr Wojnowski OFMConv z Dąbrowy Górniczej przedstawił swoje osobiste świadectwo związane z bł. o. Michałem Tomaszkiem, który przygotowywał go do pierwszej Komunii Świętej. Wspomniał, że nigdy nie myślał o tym że będzie się modlił do swojego "Błogosławionego Katechety".

Spotkanie zakończyła modlitwa brewiarzowa oraz wspólny obiad.

Na terenie naszej diecezji w dziesięciu wspólnotach posługuje kilkudziesięciu zakonników z ośmiu zgromadzeń zakonnych: franciszkanie reformaci z Dzwono-Sierbowic i Pilicy, franciszkanie konwentualni z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga, kamilianie (Centrum Opiekuńczo-Lecznicze w Hutkach), oblaci św. Józefa z Będzina, pallotyni, sercanie i zmartwychwstańcy z Sosnowca oraz salezjanie z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca.