50-lecie koronacji dąbrowskiej Królowej Zagłębia

Data dodania: 2018.05.21

19 maja przed 50 laty był – jak zapamiętali świadkowie i donoszą kroniki – dniem deszczowym. Mimo niesprzyjającej pogody, a także organizacji konkurencyjnych "imprez" przez władze komunistyczne, do Dąbrowy Górniczej przybyło 20 tysięcy osób. Po co? Żeby na własne oczy widzieć, jak tworzy się historia. Żeby zobaczyć, jak Matka, która nas zna i jest ze swoim ludem, odbiera hołdy i zaszczyty nie tylko w niebie, ale już tu na ziemi. 50 lat temu, 19 maja 1968 roku, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła dokonali wobec radosnego tłumu mieszkańców Zagłębia, kilkunastu biskupów i kilkuset kapłanów aktu koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej z ołtarza głównego dąbrowskiej bazyliki.

Przed 50 laty słońce na deszczowym niebie wyszło zaraz po akcie ukoronowania Maryi. Dziś świeciło od rana, pięknie oświetlając umajone rabaty i zielone drzewa, które jak umajone łąki i wszystko co czuje i żyje wielbi Matkę Bożą, czczoną w tym ludzie jako Pani Dąbrowy Górniczej i Matka Zagłębia. Czczona – co warto podkreślić – nie od 50 lat, bowiem akt koronacji był potwierdzeniem kultu, jaki w dąbrowskiej świątyni odbierał najpierw (od końca XIX wieku) obraz Matki Bożej Anielskiej, a od 1904 roku Jej figura.

Złoty jubileusz historycznego aktu koronacji był wielki wydarzeniem. Świętowanie objęło (i jeszcze obejmie) wszystkie przybywające tu pielgrzymki, a w swej zasadniczej części rozpoczęło się w dniach 11-12 maja od sympozjum z udziałem kustoszów maryjnych sanktuariów z całego kraju. Centralnym punktem obchodów była Msza św., sprawowana w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 20 maja, pod przewodnictwem następcy Karola Wojtyły na urzędzie metropolity krakowskiego, Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Eucharystię koncelebrował też m.in. świadek wydarzeń sprzed 50 lat – Ksiądz Biskup Jerzy Maculewicz, pochodzący z Dąbrowy Górniczej administrator apostolski w Uzbekistanie, a także obecny kustosz sanktuarium i oddany strażnik maryjnego kultu oraz historycznej pamięci tego miejsca, ks. Andrzej Stasiak.

"Niech te uroczystości przyczynią się do tego, abyśmy jeszcze lepiej naszą Matkę kochali, szanowali i Jej słuchali, a w zamian za to z nieba wysokiego przez Jej ręce otrzymywali obfite łaski do dobrego i pięknego życia" - powiedział w słowie powitania Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

"Jak dusza w ciele daje temu ciału życie, tak temu światu życie dają chrześcijanie - swoją wiarą w Boga w Trójcy Świętej Jedynego i swoim życiem, dla którego najwyższym wzorem pozostawała Chrystusowa Ewangelia. Tak żyli i to głosili, wpatrzeni ciągle również w Najświętszą Maryję Pannę - Matkę Zbawiciela świata. Była Ona obecna przy rodzeniu się Kościoła - stojąc pod krzyżem, gdy umierający Chrystus dał Ją Janowi, a poprzez niego wszystkim wierzącym za Matkę. Była także przy rodzeniu się Kościoła, gdy razem z Apostołami modliła się o zesłanie Ducha Świętego i w ten sposób stała się Matką Kościoła, pod której obronę uciekali się wszyscy wierzący od początku dziejów chrześcijaństwa. W tę historię głoszenia światu prawdy o Bogu i człowieku (...) wpisują się dzieje obrazu, a później figury Najświętszej Marii Panny Anielskiej od tylu dziesięcioleci czczonej w Dąbrowie Górniczej" - powiedział w homilii Arcybiskup Jędraszewski.

"Z miłości do Matki Najświętszej musi wyrastać miłość do Chrystusa, obecnego w Najświętszym Sakramencie, który w cichości mówi do naszych serc jedno słowo - jestem. Jestem - czyli czekam na twoje serce! Jestem - czyli czekam na możliwość, by twoje serce przemienić, by biło tą samą miłością i poczuciem odpowiedzialności za drugiego, jak Moje. To z tej miłości do Matki Najświętszej i kultu, jakim cieszyła się przez kolejne dziesięciolecia, wyrosła decyzja o ogłoszeniu Maryi Matką Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia" - przypomniał hierarcha dodając, że obronić w sobie prawdę o Bogu i żyć dobrze, z oczyma wpatrzonymi w Jezusa, można nieustannie prosząc Maryję i uciekać się pod Jej czułą i niosącą pociechę, ale i wymagającą obronę, "by uczyła nas jak otwierać się na Ducha Świętego i żyć Jego natchnieniami, (...) by ponawiać w sobie moc ducha pierwszych chrześcijan".

Warto zaznaczyć, że wokół bazyliki NMP Anielskiej ustawiono wystawę przybliżającą wydarzenia sprzed 50 lat i historię sanktuarium. W obchody włączyła się także Poczta Polska, która w nakładzie miliona sztuk wyemitowała okolicznościowy znaczek z Matką Bożą Anielską, upamiętniający jubileusz.

Przypominamy, że od maja do października w pierwsze soboty miesiąca w bazylice odbywają się czuwania modlitewne rozpoczynające się o g. 18.30 od nowenny z przedstawianymi intencjami. O g. 19 odbywa się różaniec wokół bazyliki, a o g. 20 Msza św. zakończona Apelem i zasłonięciem łaskami słynącej figury. W każdy pierwszy czwartek miesiąca po Mszy św. o g. 18 w bazylice odbywa się modlitwa o uzdrowienie za przyczyną Matki Bożej Anielskiej. W kościele każdego dnia odbywa się całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu. Już dziś warto też zaprosić na główne uroczystości odpustowe w dąbrowskim sanktuarium, które odbędą się 2 sierpnia i – tradycyjnie – zgromadzą na swojej pielgrzymce stanowej przede wszystkim kobiety i dziewczęta.

FOTO: Jarosław Ciszek, Zbigniew Dzieciątkowski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.