Bukowno: jubileusz parafiady

Data dodania: 2018.05.20

16 maja, w uroczystość odpustową parafii św. Andrzeja Boboli, Mszę św. na inaugurację X Jubileuszowej Parafiady Regionalnej w Bukownie odprawił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Udział w niej wzięli organizatorzy i uczestnicy, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 Bukownie, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych oraz parafianie. Warto zaznaczyć, że Parafiada w Bukownie jest jedyną w diecezji sosnowieckiej i jedną z czterech w Małopolsce. W jej organizacji bierze udział Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie we współpracy z parafią św. Andrzeja Boboli w Bukownie, Stowarzyszeniem Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie i Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Parafiada odbyła się w dniach 15 – 20 maja. Była możliwa dzięki współpracy i dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki RP,  władz samorządowych i lokalnych sponsorów. Honorowy patronat sprawowali nad nią Biskup Diecezji Sosnowieckiej, Małopolski Kurator Oświaty, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii i Burmistrz Miasta Bukowno.

Parafiada Regionalna jest realizowana w ramach projektu "Ruch Rzeźbi umysł, serce i ciało". Fundamentem działań w ramach projektu jest zasada starożytnej greckiej triady stadion – teatr – świątynia, czyli dbałość  o sprawność fizyczną, rozwój intelektualny oraz duchowy dzieci i młodzieży.

Filar świątynia to: uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa, konkurs wiedzy biblijnej, konkurs wokalny "Sacro Song", niedzielna Eucharystia połączona z wręczeniem podziękowań, dyplomów oraz Pucharu dla zwycięskiej reprezentacji.

Filar stadion: bieg na 60 m, skok w dal, turniej tenisa stołowego, darta, piłki siatkowej, piłki nożnej, pływanie indywidualne, sztafeta pływacka dla uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej.

Filar teatr: konkurs wokalny "Muzyka moim życiem", Konkurs "Żywe obrazy Niepodległej",  konkurs wiedzy historycznej  "Nasza Niepodległa", konkurs łamigłówek logicznych "Rusz głową".
Imprezy towarzyszące to turniej piłki siatkowej, festyn rodzinny, maraton fitness & dance, rajd rowerowy, zlot motocyklistów, Regionalny Konkurs Kultury Słowa.

Dziesięć lat to czas wytężonej pracy, ale również czas zbierania żniw. Pragniemy podzielić się naszymi sukcesami:

Za organizację Parafiad Regionalnych zajęliśmy trzy razy I miejsce, jeden raz II i dwa razy III miejsce w Polsce.

Na Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Warszawie, na której wyłaniana jest najlepsza reprezentacja krajowa i najlepsza reprezentacja zagraniczna zajęliśmy I miejsce podczas Finałów  28. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży i zdobyliśmy puchar Prezydenta RP, cztery razy zakończyliśmy rywalizację na II miejscu i dwa razy na III.

Cieszymy się, że Parafiada wpisała się na stałe w kalendarz imprez organizowanych na terenie miasta. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam w przygotowaniu i przeprowadzeniu parafiady. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce proboszcza naszej parafii ks. Wojciecha Tkacza.

Koordynatorki Parafiad Regionalnych w Bukownie:
Katarzyna Gajdziszewska, Agnieszka Karcz, Jolanta Oleś, Beata Wójcik.