Olkusz: mianowanie lektorów i ministrantów roku

Data dodania: 2018.06.04

"Wasza służba przy ołtarzu jest nie tylko obowiązkiem, ale i wielkim zaszczytem, prawdziwą świętą posługą. (...) Ministrant zajmuje uprzywilejowane miejsce podczas nabożeństw liturgicznych. Kto służy do Mszy św., występuje publicznie we wspólnocie. Doświadcza z bliska, że Jezus Chrystus jest obecny i działa w każdym akcie liturgicznym. (...) Podczas liturgii jesteście kimś o wiele więcej niż tylko zwykłymi «pomocnikami proboszcza». Jesteście przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa, odwiecznego Najwyższego Kapłana. W ten sposób wy, ministranci, jesteście szczególnie powołani, by być młodymi przyjaciółmi Jezusa. Starajcie się pogłębiać i podtrzymywać tę przyjaźń z Nim. Zrozumiecie wówczas, że w Jezusie znaleźliście prawdziwego przyjaciela na całe życie" - to słowa św. Jana Pawła II, mówiące o godności członków Liturgicznej Służby Ołtarza.

To sama prawda - miejsce przy ołtarzu pozwala nawiązać z Jezusem głęboką więź, która będzie procentowała w realizowaniu swojego życiowego powołania, czy to w kapłaństwie, czy w małżeństwie i pracy. I choć wszyscy widzimy, że w większości naszych parafii ministrantów i lektorów przy ołtarzu ubywa, jednak nieustannie znajdują się młodzi chłopcy, którzy chcą zacząć swoją wspaniałą przygodę z Jezusem i z Nim ją kontynować na kolejnych stopniach liturgicznego wtajemniczenia.

W sobotę, 2 czerwca, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak modlił się w olkuskiej parafii św. Maksymiliana w intencji Liturgicznej Służby Ołtarza naszej diecezji. Pobłogosławił też nowych lektorów oraz wręczył tytuł Ministrant Roku.

Nowo mianowani lektorzy, którzy zostali przygotowani na kursach w swoich dekanatach:

Jan Piątek, Szymon Kijak, Kacper Ziarno, Wiktor Górecki, Igor Czepiela, Piotr Moroziński, Łukasz Moroziński, Piotr Kopytko, Wojciech Celej, Adrian Kuc, Kamil Kubiczek, Krzysztof Król, Bartosz Foltyński, Aleksander Mazur, Beniamin Baryluk, Błażej Ślęzak, Mateusz Kowalski, Patryk Owczarek, Daniel Jonderko, Patryk Szmidt, Bartosz Lis, Gabriel Martyka, Nikodem Kania, Grzegorz Baranik, Kacper Janczy, Jakub Jedlecki, Michał Loch, Jakub Mucha, Piotr Piecka, Szymon Rylski, Łukasz Wojtasik, Bartosz Wietrzyński, Mateusz Dudek, Oktawian Karnia, Bartłomiej Pyrek, Dawid Rusinek, Adam Mankowski, Piotr Pączek, Mateusz Kapuściński, Dawid Przybyłowski, Jakub Przybyłowski, Jan Schab, Michał Wierzbicki, Eryk Wójcikowski, Mateusz Jędrychowski, Szymon Hrapkowicz, Daniel Olczuk, Tomasz Olczuk, Łukasz Rostkowski, Maciej Cichy, Paweł Kozieł, Maciej Zub, Miłosz Sikorski, Olgierd Sikorski.

Tytuł MINISTRANTA ROKU na wniosek parafii otrzymali:

Cezary Surma (parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu), Łukasz Stypa (parafia św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej), Szymon Podsiadło (parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Olkuszu), Paweł Dubaj (parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Olkuszu), Tomasz Klichowski (parafia św. Małgorzaty w Bydlinie), Jakub Jedlecki (parafia św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie), Maksymilian Polak (parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Bukownie-Borze Biskupim), Bartosz Czarnota (parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu), Szymon Martyniuk (parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kosmolowie), Konrad Półtorak (parafia św. Jana Chrzciciela w Jangrocie), Mateusz Domagała - parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej), Stanisław Tumidaj (parafia św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie), Oliwier Lewandowski (parafia Świętej Trójcy w Będzinie), Jakub Przybyłowski (parafia Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi), Jan Pityński (parafia św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu), Adrian Kuc (parafia św. Piotra i Pawła Sosnowcu-Maczkach), Jakub Ożarowski (parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Sosnowcu), Kamil Kubiczek (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu), Bartosz Foltyński (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu), Aleksander Mazur (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu), Krzysztof Król (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu), Oliwier Goluchowski (parafia św. Floriana w Sosnowcu), Jakub Martyka - parafia św. Floriana w Sosnowcu), Mateusz Pacia (parafia Najświętszego Zbawiciela w Przegini), Marcin Byczek (parafia Najświętszego Zbawiciela w Przegini), Piotr Kowalkowski (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kluczach), Bartosz Gawron (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kluczach), Mikołaj Flak (parafia św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu), Mateusz Sment (parafia św. Barbary w Jaworznie), Jakub Strojny (parafia św. Katarzyny w Wolbromiu), Damian Kozera (parafia św. Barbary w Olkuszu), Kamil Maj (parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu), Dominik Drygała (parafia Matki Bożej Królowej Świata w Osieku) Krzysztof Golonka (parafia św. Mateusza w Czeladzi).