Zmiany duszpasterskie A.D. 2018

Data dodania: 2018.06.14

14 czerwca w siedzibie Kurii Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wręczył dekrety zmieniające proboszczów i administratorów parafii w naszej diecezji.

Na emeryturę odchodzi w tym roku trzech proboszczów: ks. Tadeusz Grodek z parafii MB Różańcowej w Sosnowcu, ks. Jacek Kmieć z parafii św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu oraz ks. Mieczysław Raszewski z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Rogoźniku. W ich miejsce parafiami będą administrować - u MB Różańcowej w Sosnowcu ks. Paweł Kempiński (dotychczasowy proboszcz parafii św. Brata Alberta w Będzinie), u św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu ks. Stanisław Faber (dotychczasowy rezydent parafii św. Stanisława w Czeladzi i kapelan szpitala), a w Rogoźniku ks. Krzysztof Bujak (dotychczasowy proboszcz parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Bukownie-Borze Biskupim).

Administratorem parafii w Bukownie-Borze Biskupim mianowany został ks. Stanisław Ciołek (wikariusz parafii św. Stanisława w Czeladzi), a parafii  św. Brata Alberta w Będzinie - ks. Antoni Kazior (będzie też kapelanem zespołu szpitalnego w Czeladzi i Będzinie). Jego miejsce w parafii Wniebowzięcia NMP w Jeżówce zajmie ks. Władysław Barcicki, wikariusz parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie-Grodźcu.

Na urząd proboszcza z administratora mianowani zostali księża Józef Baran (parafia Narodzenia NMP w Szreniawie), Andrzej Ciszewski (parafia Dobrego Pasterza w Sarnowie), Marek Cuda (parafia NSPJ w Siewierzu), Dariusz Drzewiecki (parafia św. Marcina w Porębie Dzierżnej), Krzysztof Górski (parafia Wniebowzięcia NMP w Dąbrowie Górniczej-Okradzionowie), Andrzej Kowaliński (parafia Przemienienia Pańskiego w Dąbrowie Górniczej-Tucznawie), ks. Jacek Michalak (parafia NSPJ w Wysokiej), ks. Czesław Mielczarek (parafia bł. Honorata w Będzinie-Grodźcu).

Ponadto ks. Andrzej Cieślik mianowany został kapelanem sosnowieckiego Centrum Pediatrii, a ks. Stanisław Kołakowski zastępcą Diecezjalnego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej i dyrektora Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej. Posługę diecezjalnego egzorcysty rozpocznie franciszkanin o. Piotr Wojnowski OFMConv (wspierany przez pomocników - ks. Dariusza Nowaka i o. Janusza Romana OFMConv). Ks. Adam Nackowski rozpocznie studia z zakresu historii kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

31 wikariuszy dekrety na nowe parafie otrzyma dziś wieczorem. Księża neoprezbiterzy dekrety z rąk Księdza Biskupa odbiorą za tydzień, 19 czerwca.