Neokatechumenat z błogosławieństwem na wakacje

Data dodania: 2018.06.20

Tradycyjnie grupy neokatechumenalne z naszej diecezji zakończyły roczną formację i rozpoczęły wakacje Eucharystią odprawianą przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. 19 czerwca w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie Mszę św. z pasterzem naszej diecezji sprawowali proboszczowie parafii, gdzie grupy istnieją - ks. Zygmunt Skipirzepa z Syberki, ks. Zenon Pikuła z parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu i emerytowany proboszcz parafii św. Floriana w Sosnowcu, ks. Tadeusz Kamiński.

Tegoroczny rok jest dla drogi neokatechumenalnej na całym świecie czasem jubileuszu 50-lecia. W czasie majowego spotkania z papieżem w Rzymie, w którym uczestniczyli też licznie nasi diecezjanie, Ojciec Święty podkreślał znaczenie misji podejmowanej przez Drogę Neokatechumenalną, wyrażającej wierną miłość Boga. Zaznaczył, że jest ona dawaniem tego, co otrzymaliśmy i wypełnianiem nakazu Jezusa, "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody".

"Aby głosić trzeba się wyrzec. Tylko Kościół, który wyrzeka się świata, dobrze głosi Pana. Tylko Kościół uwolniony od władzy i pieniędzy, wolny od triumfalizmu i klerykalizmu świadczy w wiarygodny sposób, że Chrystus wyzwala człowieka. A ten kto, ze względu na umiłowanie Go uczy się wyrzeczenia rzeczy przemijających ogarnia ten wielki skarb: wolność. Nie jest już uwikłany w swoje przywiązania, które zawsze domagają się czegoś więcej, ale nigdy nie dają spokoju, i czuje, że serce się poszerza, bez niepokojów, dyspozycyjne dla Boga i bliźniego" – stwierdził Ojciec Święty. Na zakończenie powiedział: "wasz charyzmat jest wielkim darem Boga dla Kościoła naszych czasów. Dziękujemy Panu za te pięćdziesiąt lat. I patrząc na Jego miłującą wierność, nigdy nie tracicie ufności: On będzie was strzegł, zachęcając was jednocześnie do pójścia, jako umiłowani uczniowie, do wszystkich narodów, z pokorną prostotą. Towarzyszę wam i was zachęcam: odwagi!".