Spotkanie Młodych Jałmużników w Zakopanem

Data dodania: 2018.06.20

Są młodzi i na przekór konsumpcyjnemu nastawieniu świata chcą pomagać innym, angażując w swoją działalność rodziny, szkoły, parafie i znajomych. W diecezji sosnowieckiej jest ich już blisko 1000 !

13 czerwca br. najbardziej zaangażowani wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wycieczkę do pięknego i malowniczego Zakopanego. Wyjazd integracyjny podsumowywał VII edycję programu Młodzi Jałmużnicy, a także był formą nagrody za całoroczną, sumienną pracę i zaangażowanie w działalność na rzecz potrzebujących. Przed wolontariuszami pojawiła się wspaniała okazja do poznania się, zintegrowania, wymiany doświadczeń, zabawy i odpoczynku.

Pierwszego dnia, pomimo deszczowej, niesprzyjającej pogody uczestnicy udali się na Krupówki- najsłynniejszy zakopiański deptak, gdzie mogli nie tylko kupić pamiątki, ale również podziwiać uroki Zakopanego. Wieczór upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze podczas warsztatów i gier integracyjnych. Drugiego dnia aura nadal nie sprzyjała, lecz pełni entuzjazmu i chęci do wędrówki przez górskie szlaki Młodzi Jałmużnicy przeszli Dolinę Białego i Dolinę Strążyska, zwiedzili najsłynniejszą polską skocznię narciarską Wielką Krokiew. Wolontariusze znaleźli też czas na chwilę refleksji i zadumy w pięknym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Po emocjonującym dniu, wieczorem odbyło się wspólne biesiadowanie przy ognisku.

Trzeciego i zarazem ostatniego dnia zza chmur wyszło słońce. Wolontariusze rozpoczęli poranek od Mszy Św. w przepięknym drewnianym kościele z XVIII wieku na Harendzie. W intencji wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Caritas modlili się ks. Szczepan Tomala i ks. Grzegorz Mirosławski. Tego dnia odbyła się także gra miejska „zakopiańskie wędrówki”. Uczestnicy walczyli o miano eksperta Zakopanego. Drużyny wykonywały zadania na Krupówkach, a o zwycięstwie decydowała spostrzegawczość, wiedza i umiejętność współpracy w grupie.

Pogoda nie zawsze dopisywała, lecz mimo to było naprawdę CIEPŁO :) Czas w górach upłynął bardzo szybko... zbyt szybko.

Trzydniowy wyjazd integracyjny „Młodych Jałmużników” do Zakopanego możliwy był dzięki wsparciu Caritas Polska w ramach "100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski"

Agnieszka Dynowska