Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa (22-29 lipca)

Data dodania: 2018.07.19

Pod hasłem „Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa” od 22 do 29 lipca w Kościele katolickim będzie obchodzony Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców. W tym czasie przeprowadzana jest m.in. misyjna Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.

„Kościół jest natury misyjnej. Działalność misyjna jest odpowiedzią na miłość, którą Bóg nas obdarza” – mówił bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji, 18 lipca w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie podczas spotkania zapowiadającego Tydzień św. Krzysztofa. To szczególna okazja do modlitwy za wstawiennictwem św. Krzysztofa o bezpieczne podróżowanie dla wszystkich użytkowników dróg.

Ważnym punktem obchodów Tygodnia św. Krzysztofa jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów i modlitwa o to, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie. Do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy bezpiecznie przejechany kilometr. Akcję od lat przeprowadza Miva Polska – organizacja wspomagająca misjonarzy w zakupie środków transportu. Jak podkreślali podczas spotkania zapowiadającego akcję misjonarze – ks. Paweł Chudzik posługujący w Peru i s. Immakulata Faustynowicz, która pracuje w Kamerunie – bez środków transportu nie byłoby możliwości  dotarcia z pomocą do wielu osób.

„MIVA Polska nie tylko prosi o składanie ofiar, ale też apeluje do kierowców o bezpieczną i odpowiedzialną jazdę” – podkreślił bp Jerzy Mazur, zapowiadając akcję. Nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP zauważył, że w roku 2017 na polskich drogach doszło do 30 tys. wypadków, w których zginęło 2831 osób, a rannych zostało 40 tys. osób. „Zachęcamy każdego kierowcę do uczynienia osobistego rachunku sumienia z zachowania na drodze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor Miva Polska. Jak poinformował, w 2017 r. dzięki zebranym ofiarom, MIVA zrealizowała 96 projektów za sumę 2 mln 800 tys. zł. W ich ramach zostało zakupionych 48 samochodów, 2 busy, 1 ambulans, 1 traktor, 39 motocykli, 470 rowerów, 2 łodzie, 2 silniki do łodzi i 30 wózków inwalidzkich. Zakupiono również motolotnię dla misjonarza z Ekwadoru.

(za: www.episkopat.pl)