Będzin: Msza za bohaterskiego policjanta

Data dodania: 2018.08.03

Z udziałem Komendanta Głównego Policji generalnego inspektora Jarosława Szymczyka oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego 29 lipca w Będzinie odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanego 15 lat temu na służbie sierżanta Grzegorza Załogę. Przez wszystkie lata będzińska parafia Świętej Trójcy czci pamięć o poległym stróżu prawa, który rotę policyjnego ślubowania wypełnił do końca. W Mszy św. modlono się także o błogosławieństwo dla wszystkich policjantów.

Tegorocznej Eucharystii przewodniczył Arcybiskup Miami na Florydzie Thomas Wenski. Wraz z nim koncelebrowali ją m.in. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, ks. kanclerz Mariusz Karaś – diecezjalny kapelan Policji oraz ks. proboszcz Andrzej Stępień.

W uroczystościach udział wzięli rodzice poległego policjanta, państwo Krystyna i Henryk Załoga, kompania reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, władze samorządowe, służby mundurowe, policjanci obecni oraz emerytowani, na czele z nadinsp. w stanie spoczynki Kazimierzem Szwajcowskim. Oprawę liturgiczną uroczystości przygotowali policjanci KPP w Będzinie.

Homilię w czasie Eucharystii wygłosił ks. kanclerz. Przypomniał w niej, że policjanci każdego dnia ryzykują swoje życie, aby nam, obywatelom, żyło się lepiej i bezpieczniej. "Za to chcemy dziś z całego serca podziękować. Miejcie świadomość wartości waszej codziennej, szarej służby" - powiedział ks. Karaś.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak podziękował dostojnym gościom, składając gratulacje z okazji niedawnego awansu dla Komendanta Głównego Policji.

FOTO: Komenda Policji w Będzinie

 

Wspomnienie o śp. sierż. Grzegorzu Załodze (ze strony www.policja.pl):

W szeregi Policji wstąpił już jako dziewiętnastolatek, początkowo pełniąc służbę kandydacką w Oddziale Prewencji Policji KSP w Warszawie. W listopadzie 2000 roku został przyjęty do służby w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym KPP w Będzinie. Pełniąc służbę w będzińskim garnizonie, dał się poznać jako policjant bardzo sumienny i zdyscyplinowany, rzetelnie i profesjonalnie wykonujący swoje obowiązki. Jego służba była wysoko oceniana i wielokrotnie wyróżniana przez przełożonych. W dniu 10 sierpnia 2003 roku Grzegorz Załoga, pełniąc służbę patrolową na terenie miasta, podjął pościg za sprawcami najścia na mieszkanie. W trakcie pościgu uciekający przestępca postrzelił śmiertelnie w głowę Grzegorza Załogę.

W uznaniu bohaterskiego czynu, świętej pamięci Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta Policji oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Komendant Główny Policji uhonorował policjanta wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Główniej Policji. W budynku Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, z inicjatywy będzińskich policjantów, odsłonięta została tablica pamiątkowa, poświęcona świętej pamięci sierżantowi Grzegorzowi Załodze. Tragiczna śmierć policjanta nie pozostała obojętna również władzom samorządowym i mieszkańcom miasta, z inicjatywy których imieniem sierżanta Grzegorza Załogi nazwano jedną z ulic będzińskiego Osiedla Górki Małobądzkie. Ponadto, zgodnie z wolą pracowników, Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach, od dnia 24 października 2003 roku nosi imię ku pamięci policjanta, służącego w będzińskim garnizonie.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.