100 lat niepodległości, 100 lat harcerstwa

Data dodania: 2018.09.07

100-lecie niepodległości naszej Ojczyzny i 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego zgromadziło 7 września w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych harcerzy i harcerki, skautów, zuchów, weteranów i wszystkich tych, którzy na swym sercu noszą lilijkę. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której w parafii NMP Nieustającej Pomocy przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

W homilii przypomniał o zasługach młodych obrońców Ojczyzny zrzeszonych w organizacji harcerskiej, którzy odegrali ogromną rolę w boju, ale i kształtowaniu narodowego ducha w trudnych momentach dziejowych. "Obowiązek miłości Ojczyzny wynika z IV przykazania" - zaznaczył Biskup podkreślając, że wyzwaniami naszych czasów jest uczciwa praca na rzecz Polski, rozwijanie swoich talentów, dbałość o język i kulturę, służba i pomoc innym. "Służyć Bogu i służyć Ojczyźnie - to dwa filary, na których opierało się i winno się opierać harcerstwo polskie" - dodał.

Po Eucharystii zebrani goście w rytm marsza granego przez Sosnowiecką Orkiestrę Miejską przemaszerowali do pobliskiej szkoły, gdzie odbył się apel harcerski i odsłonięcie pamiątkowego obelisku. Całości uroczystości dopełniło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.