Pierwszy chrzest w Domu Matki i Dziecka Caritas

Data dodania: 2018.09.13

Od początku takie było założenie – że będzie to dla potrzebujących prawdziwy, choć tymczasowy dom, a nie jedynie placówka pomocowa. Dom pełen miłości, serdeczności i życzliwości. Dom z podziałem obowiązków, ale i wzajemnym wsparciem. Dom stanowiący w trudnych momentach namiastkę rodziny.

Diecezjalny Dom Matki i Dziecka Caritas w Sosnowcu działa 3,5 roku i w tym czasie przyszedł z konkretną pomocą 33 matkom i ich 39 dzieciom. Kto wie, jak smutne mogłyby być ich losy, gdyby nie zostały w tym miejscu otoczone troskliwym wsparciem.

Obecnie w placówce mieszka 7 matek ze swoimi dziećmi. 12 września mieszkańcy przeżywali wyjątkową uroczystość – dwójka dzieci w sąsiedniej parafii Chrystusa Króla (której mieszkańcy są parafianami i której duszpasterze angażują się w ich formację) przyjmowała sakrament chrztu św. z rąk Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Do grona dzieci Kościoła włączeni zostali Sylwester Krzysztof i Antoni Jacek, których mamy mieszkają w sosnowieckim Domu od kilku miesięcy.

"Ksiądz Biskup ciągle jest z naszymi podopiecznymi – wspiera Dom nie tylko błogosławieństwem, ale także środkami materialnymi. Cieszymy się, że i w tej rodzinnej chwili, kiedy to miejsce staje się nie tylko domem, ale i domowym Kościołem, nasz Pasterz także jest z nami - nie tylko udziela sakramentu, ale gości także na tradycyjnej agapie" – mówi ks. Tomasz Folga, dyrektor diecezjalnej Caritas, który oczywiście także był obecny podczas uroczystości.

Jak podkreśla był ogromnie zbudowany postawą i zaangażowaniem matek, ale i pracowników, którzy od strony duchowej i gospodarczej zadbali o całą uroczystość. Oczywiście nie tylko religijną, bo zgodnie z polską tradycją po Eucharystii odbyło się przyjęcie dla wszystkich zaproszonych. "To nas wszystkich jeszcze bardziej zjednoczyło" – podkreśla ks. Folga.