Budowniczy Katedry zasłużonym dla miasta (relacja)

Data dodania: 2018.09.27

27 września o g. 11.00, podczas sesji Rady Miejskiej Sosnowca, ks. Dominikowi Rochowi Milbertowi - budowniczemu świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, będącej dzisiaj Katedrą diecezji sosnowieckiej, została przyznana pośmiertnie Odznaka "Zasłużony dla Miasta Sosnowca". Z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej odebrał ją ks. Jan Gaik, obecny proboszcz sosnowieckiej bazyliki katedralnej.

O g. 18 w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu została odprawiona Msza św. za spokój duszy śp. ks. Milberta, zamówiona przez Chór Katedralny LUTNIA.

Zdjęcia nadesłał Piotr Dudała.

Ks. Dominik Roch Milbert urodził się 4 sierpnia 1854 roku. W Sosnowcu najpierw został pierwszym rektorem kościółka kolejowego. Jednakże ten mały kościół przestał być wystarczający dla coraz większej liczby ludności zamieszkującej Sosnowiec. Dlatego z inicjatywy księdza Milberta w roku 1893 rozpoczęto budowę nowej, dużej świątyni a kamień węgielny poświęcił bp kielecki Tomasz Teofil Kuliński. Budowę ukończono w 1899 roku i 3 marca tego roku bp Kuliński erygował nową sosnowiecką parafię, wydzielając ją z parafii Czeladź.

Ksiądz Dominik Roch Milbert zostaje pierwszym proboszczem sosnowieckiej parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przy kościele buduje w tym czasie także okazałą plebanię i zakłada cmentarz parafialny przy ulicy Smutnej.

Zgodę zaborców na budowę świątyni uzyskano poprzez fortel - rozgłoszenie, że kościół ma być wotum dziękczynnym za uratowanie cara Aleksandra III Romanowa od śmierci w katastrofie kolejowej pod Borkami na Ukrainie (niektórzy mówią o zamachu, choć specjalna komisja nie potwierdziła tej hipotezy).

Ksiądz Milbert był także pomysłodawcą wystroju nowego kościoła w postaci fresków będących kompilacją scen biblijnych i chlubnych wydarzeń z historii Polski. Do wykonania tych projektów zaprosił krakowskich artystów: Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę.

W 1910 roku ksiądz Milbert zostaje przeniesiony przez biskupa kieleckiego ks. Augustyna Łosińskiego do parafii w Sławkowie, gdzie 13 stycznia 1916 roku umiera. Jego ciało sprowadzono do Sosnowca i pochowano na cmentarzu przy ul. Smutnej.

Biogram i zdjęcie ks. Milberta za stroną www.wikizaglebie.pl