Sosnowiec: Parafia św. Barbary świętowała 110 lat istnienia

Data dodania: 2018.09.30

„Ta świątynia jest dowodem wiary Waszych Ojców.” – przypomniał Bp Grzegorz Kaszak podczas uroczystości 110. rocznicy powstania parafii św. Barbary w Sosnowcu. Dzień 29 września 2018 r. stał się w ten sposób szczególnym dziękczynieniem tej wspólnoty za czas jej istnienia i ciągłego rozwoju. Licznie zgromadzeni wierni i zaproszeni goście modlili się podczas wieczornej Eucharystii o dalsze łaski dla swoich duszpasterzy i całej parafii.

Uroczystości jubileuszowe poprzedzone zostały specjalnymi rekolekcjami parafialnymi – Misjami Świętymi. Prowadził je ks. dr Jan Koclęga, wykładowca na Wydziale Teologicznym w Częstochowie. W dniach 23 – 29 września wierni mieli okazję wysłuchać szeregu jego porywających homilii, skorzystać z sakramentu pokuty i przyjąć Komunię Świętą. Słowa rekolekcjonisty z pewnością zapadły w serca parafian, o czym świadczyły gorące podziękowania złożone na jego ręce.

Piękno wewnętrzne, zawarte w sercach wiernych, łatwo daje się poznać po znakach zewnętrznych. Tym najbardziej wyraźnym jest bez wątpienia obecny stan kościoła św. Barbary w Sosnowcu. Jak przypomniał Bp Grzegorz Kaszak, gdy rozpoczynano jego budowę w 1906 r. „(...) w okolicy panowała bieda. Ale dzięki wielu wyrzeczeniom wiernych, udało się zbudować tę świątynię”. Dziś, również dzięki ofiarności parafian i wielkim zaangażowaniu miejscowego proboszcza – ks. kan. Włodzimierza Sęka – kościół wprost zachęca swym gruntownie odnowionym wnętrzem, aby wejść i oddać się modlitwie.

Jubileuszowa Eucharystia pod przewodnictwem Bp. Grzegorza Kaszaka zgromadziła licznych wiernych

Nowym elementem tego wnętrza stał się ołtarz św. Michała Archanioła, który został poświęcony przez Bp. Grzegorza w czasie jubileuszowej Eucharystii. Ołtarz, umiejscowiony na bocznej ścianie świątyni, będzie odtąd miejscem szczególnej modlitwy policjantów, których jest patronem. W uroczystości 110. rocznicy ustanowienia parafii św. Barbary wzięła udział delegacja Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, na czele z podinsp. Andrzej Zbierańskim, zastępcą Miejskiego Komendanta Policji, a swoją modlitwą towarzyszył im kapelan Policji, ks. dr Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Parafia pw. św. Barbary w Sosnowcu została ustanowiona 19 sierpnia 1908 r. przez administratora diecezji kieleckiej ks. Franciszka Brudzińskiego. Pierwszym administratorem nowopowstałej wspólnoty został ks. Wincenty Bogacki. Pod względem administracyjnym parafia należała początkowo do parafii w Mysłowicach, potem na Niwce, a następnie w 1854 r. do Zagórza. W związku z rozwojem przemysłu i napływem ludności na przełomie XIX i XX w. zrodziła się myśl wybudowania świątyni dla potrzeb mieszkańców Sielca. Budowę świątyni rozpoczęto w 1906 r. Została ona pobłogosławiona 18 sierpnia 1907 r. przez ks. Wincentego Bogackiego. Przed wybuchem I wojny światowej całkowicie ukończono budowę kościoła oraz w znacznej części go wyposażono.

Dziś parafia św. Barbary liczy ponad 14 tys. wiernych i jest pod tym względem jedną z najliczniejszych w Diecezji Sosnowieckiej. Oprócz proboszcza, ks. kan. Włodzimierza Sęka, pracuje w niej trzech wikariuszy: ks. Piotr Szczęsny, ks. Łukasz Pasternak i ks. Artur Pęksa. Na terenie parafii znajduje się również siedziba Kurii Diecezjalnej. Uroczystości odpustowe przypadają na dni: 4 grudnia (wspomnienie św. Barbary) oraz 3 maja (Uroczystość NMP Królowej Polski).

Ks. Przemysław Lech/BPDS