Relikwie św. Jana Kantego powróciły do Przegini

Data dodania: 2018.10.26

Dzień 21 października 2018 roku będzie długo pamiętany we wspólnocie parafialnej pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Przegini. Tego właśnie dnia miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wprowadzenie relikwii św. Jana Kantego do naszej świątyni przez ordynariusza diecezji sosnowieckiej Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

Ks. proboszcz Grzegorz Walczak na początku liturgii podziękował za pomoc przy sprowadzeniu relikwii ks. Pawłowi Pielce i przypomniał, że były one w naszym kościele, jak wynika z dokumentów archiwalnych, już kilkanaście lat po kanonizacji, która miała miejsce w 1767 roku. Jeszcze w XIX wieku były one w naszym kościele, co potwierdza spis inwentarzowy sporządzony podczas wizytacji biskupiej. Nie widomo kiedy zaginęły i co się z nimi stało. Pozostał tylko relikwiarz – srebrny krzyż z początku XVIII w. W nim właśnie na powrót relikwie zostały umieszczone. Po uroczystym wprowadzeniu relikwii do kościoła Biskup przekazał je proboszczowi parafii.

W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii Ksiądz Biskup przybliżył zgromadzonym postać św. Jana, który urodził się w 1390 roku w Kętach, a zmarł w Krakowie w roku 1473. Pokazał drogę życia, która doprowadziła go do świętości i przypomniał jego związki z ziemią olkuską. Pytał zebranych, czy zechcą skorzystać z obecności świętego Jana w świętej relikwii. Czy potrafią jak on zrezygnować z czegoś dla ubogich? Mówił, że św. Jan powinien być dla nas wzorem i przykładem w dzisiejszych czasach.

W czym możemy Go naśladować? Po pierwsze – dzieci uczy zdobywania wiedzy połączonej z wartościami, aby nie marnować lecz dobrze wykorzystywać dany nam czas. Po drugie – uczy nas wrażliwości na drugiego człowieka. Jako rektor ze stołu profesorskiego zawsze zdołał odłożyć coś dla ubogich studentów, zgodnie ze słowami Jezusa – „…ubogich zawsze będziecie mieli u siebie”. Dzisiaj również nie brakuje ludzi potrzebujących pomocy. Umiejmy ich dostrzegać. Po trzecie uczy wytrwałej pracy – nie tylko pracował naukowo jako wykładowca, ale po skończeniu zajęć na Uniwersytecie szedł do kościoła i tam długo się modlił, ta modlitwa była dla niego bardzo ważna i taka powinna być dla każdego z nas.

Przytoczył również przykład św. Jana Pawła II, który jak mówił jego rzecznik prasowy – Joaquín Navarro-Valls, podczas pielgrzymek zawsze znalazł czas na modlitwę. Gdy wracano na miejsce noclegu po całym bardzo intensywnym dniu spotkań z ludźmi, to wszyscy pragnęli tylko odpoczynku a Papież szedł modlić się do kaplicy przed Najświętszy Sakrament. Stamtąd czerpał siły.

Przykład Jana z Kęt i Jana Pawła II, mówił dalej Biskup, powinien być dla nas wzorem. Może gdybyśmy modlili się tak jak oni to wiele z naszych codziennych problemów byłoby rozwiązanych. Modlitwa pomaga wychodzić zwycięsko z życiowych trudności. Na koniec wezwał do tego, aby nie zapominać o wdzięczności względem Boga, by dziękować za to wszystko co mamy i od Niego otrzymujemy.

Po Mszy Świętej, każdy z uczestniczących w uroczystości, począwszy od Biskupa i proboszcza, mógł podejść do relikwiarza podawanego przez wikariusza parafii ks. Marcina Wartę i oddać cześć, przez ucałowanie, św. Janowi Kantemu w jego relikwiach.

Tekst i FOTO: J.P.