11 listopada: Do hymnu!

Data dodania: 2018.11.07

W stulecie niepodległości naszego kraju w wielu miejscach w samo południe zabrzmi Hymn Polski. W ogólnopolską akcję włączy się m.in. parafia Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach. Organizatorzy, w tym radni i sołtysi, proszą, by zaraz po Mszy św. mieszkańcy zostali w kościele. – Zaśpiewamy wspólnie cztery zwrotki naszego hymnu – zachęca Halina Ładoń. Śpiewowi przewodniczyć będzie chór "Rodaczanie" i… akordeon. Hymn Polski zabrzmi o godz. 12.00, zaraz po głównej Mszy św.

W diecezji sosnowieckiej we wspólny śpiew hymnu włącza się także m.in. Urząd Miejski w Będzinie (Lasek Grodziecki i Góra św. Doroty), Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej (Bazylika Matki Bożej Anielskiej: Królowej Jadwigi 17), Gmina Łazy (plac przy dworcu); Związek Drużyn ZHP "Złota Ósemka" (Sławków: rynek); Urząd Miejski w Jaworznie (rynek).

Tego samego dnia o godz. 16.00 Msza św. za Ojczyznę i finał konkursu pieśni patriotycznej z udziałem bp. Grzegorza Kaszaka w parafii Macierzyństwa NMP w Bolesławiu; parafia św. Mateusza w Czeladzi o godz. 17.30 zaprasza na koncert zespołu „Te Deum”, w kościele w Chechle o godz. 17.00 odbędzie się koncert patriotyczny pt. "Pieśnią służymy Ojczyźnie", a o 18.45 w Katedrze wystąpi chór LUTNIA. 11 listopada w Bydlinie już po raz 24 odbędzie się Międzynarodowy Bieg Uliczny Szlakiem Walk Legionistów. Po raz piąty biegowi będą towarzyszyć zawody Nordic Walking.

„Niepodległa do hymnu” to możliwość wspólnego zaśpiewania hymnu przez każdego Polaka. Hymn zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii również planują zaproszenie lokalnych społeczności do wspólnego świętowania. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”. Więcej informacji i wykaz podmiotów, które włączają się w akcję można znaleźć na stronie internetowej: niepodlegla.gov.pl.

ks. Jarosław Kwiecień