Co podarujesz?

Data dodania: 2018.12.05

6 grudnia. Wspomnienia św. Mikołaja. Sklepy prześcigają się w propozycjach upominków świątecznych. Co możemy jako chrześcijanie ofiarować innym? Co na ten temat mówi Jezus? Co takiego ofiarowywał innym św. Mikołaj, że zapamiętano go jako wielkiego dobroczyńcę?

Marketing

Przecena... promocja... świąteczna wyprzedaż... czarny piątek ... Żyjemy w tych sloganach od prawie miesiąca. Co jednak ofiarować? Bluzka, zegarek, biżuteria, rower, kład może nawet samochód? Zanim przystąpimy do zakupów, spójrzmy najpierw co ofiarowywał innym Jezus i apostołowie? I jak obdarowywali inni Jezusa?

Dary od Boga

Zacznijmy od początku. "Znaleźli Niemowlę leżące w żłobie" (Łk 2,16). Bóg najpierw daje swoją obecność. I to jest chyba pierwszy i najważniejszy prezent - obecność.  W opozycji do tego prezentu Pismo Święte podaje to, co otrzymał Jezus w zamian: "Porodziła swego pierworodnego i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie" (Łk 2,7).  Jednym z najważniejszych prezentów, jakie możemy dać innym jest obecność. To co materialne, może być naprawdę skromne.

"Dziękuję!"

Jezus uzdrawia dziesięciu trędowatych (Łk 17, 11-19). Daje im jeden z najważniejszych prezentów w ich życiu - zdrowie. Prezent, który otrzymuje w zamian jest zaskakujący. Tylko jeden przychodzi dziękując mu. Dziękczynienie jest tym co możemy również ofiarować innym. I choć wydaje się tak błahe, to sam Jezus pokazuje nam, jak jest ważne: "żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?".

Przebaczenie

"Ojcze przebacz im bo nie wiedzą co czynią". Słowa Jezusa wypowiedziane przy Jego męce pokazują jeden z najważniejszych prezentów, które możemy ofiarować - przebaczenie. Słowo wybaczam to jeden z najpiękniejszych prezentów jakie może usłyszeć żałujący człowiek. Wina jest to "kamień", który wisi na sercu człowieka. Przebaczenie to wyrzucenie tego kamienia i wielka ulga, która może stać się jedną z najważniejszych lekcji w życiu.

Prawdziwe prezenty

Święty Mikołaj biskup miasta Miry, znany jest przede wszystkim z tego, że rozdawał prezenty. Nasz bohater nie tylko rozdawał materialne upominki lecz wlewał w serca innych nadzieję, że ktoś o nich pamięta i docenia ich pamięć. Będziemy kupować, bądź kupiliśmy prezenty na najbliższe święta, bądź na św. Mikołaja. Nie zapomnijmy, że oprócz materialnych upominków możemy dać innym coś cenniejszego naszą obecność, wdzięczność i przebaczenie.

Ks. Marcin Słodczyk

Parafia św. Floriana w Sosnowcu