Ku czci św. Barbary - patronki górników (Sosnowiec i Czeladź)

Data dodania: 2018.12.05

W miejscu symbolicznym, w cechowni ostatniej kopalni węgla kamiennego na terenie Sosnowca - będącej w stanie likwidacji KWK Kazimierz-Juliusz, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył 4 grudnia barbórkowej Mszy św. w intencji górników i ich rodzin. Na Eucharystii obecne były władze miasta, zagłębiowscy parlamentarzyści, poczty sztandarowe i wielu byłych górników oraz ich rodzin. Mszę z Biskupem koncelebrowali ks. kanclerz Mariusz Karaś oraz proboszcz sąsiedniej parafii zmartwychwstańców.

"Winniśmy wdzięczność Panu Bogu, że na ziemi zagłębiowskiej umieścić raczył węgiel - czarne złoto, bo dzięki temu mogliśmy przez ciężką pracę górnika wydobywać go, by służył człowiekowi" - mówił Biskup. Przytaczał także fragmenty "Dzienniczka" św. Faustyny, w których polska mistyczka pisze o spotkaniu ze św. Barbarą, która prosiła ją o ofiarowanie Komunii św. w intencji Ojczyzny. "Drodzy górnicy - macie w niebie wspaniałą orędowniczkę! Jest ktoś, komu zależy na tym, żeby wasze życie było godziwe, dobre, piękne i szlachetne. Ona oręduje u Boga, kiedy jest niebezpiecznie" - mówił ordynariusz sosnowiecki.

Wieczorem Ksiądz Biskup uczestniczył w uroczystościach barbórkowych kopalni dolomitu w Dąbrowie Górniczej.

Tekst i FOTO: j.c.

4 grudnia Msza św. w intencji górników i ich rodzin odbyła się też w kościele św. Stanisława w Czeladzi. Eucharystii z udziałem pocztów sztandarowych i władz miasta przewodniczył ks. proboszcz Jarosław Wolski. W homilii kaznodzieja podkreślił, w jak trudnej sytuacji znalazło się obecnie górnictwo. "Jego przyszłość w Polsce jest pod znakiem zapytania. A przecież przed ekonomią powinien być zawsze człowiek. Trud pracy i ofiary górników wpisany jest w historię tej ziemi od wieków. Trzeba pochylić się nad losem pokoleń górników, które tyle starań włożyły w rozwój Ojczyzny. Dzisiaj często sprowadza się węgiel do Polski, ale nie można zapominać o tradycji górniczej. To nie tylko mundury, ale i orkiestry górnicze oraz karczmy. To właśnie tu, na naszej ziemi górnicy stawali do służby Ojczyźnie. Tu ich praca przyczyniła się do odbudowy kraju. Tu górnicy obok stoczniowców przyczynili się do podpisania porozumień. W Czeladzi górnicy też upominali się o chleb i wolność. Dzięki nim możemy cieszyć się wolnością i niepodległością".

Tekst: Redakcja Parafii

Barbórkę uczciło też czeladzkie muzeum Saturn, w którym ks. Tomasz Zmarzły wygłosił okolicznościowy wykład „Święta Barbara jakiej nie znamy”, uchylając rąbka tajemnicy o patronce dobrej śmierci i ciężkiej pracy. W muzeum do 6 stycznia 2019 roku zwiedzać można wystawę "Święta Barbara w rzeźbie".

Uroczysta Msza św. odbyła się też w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach. Po Mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod kaplicę św. Barbary, by złożyć kwiaty i oddać hołd patronce górników.