Siewierz: wigilia dla samotnych

Data dodania: 2018.12.19

Święta Bożego Narodzenia i czas, który je poprzedza są jest okresem szczególnym, który skłania nas do refleksji nad własnym życiem. Zbliżające się Święta, są znakomitą okazją, aby pojednać się z bliźnim, spędzić więcej czasu z rodziną i cieszyć się miłością innych. Każdy z nas przeżywa Święta w sposób indywidualny i nadaje im wiele różnych znaczeń. Towarzyszą nam głęboko wpisane w serce wspomnienia radosne, ale często również wspomnienia bolesne. Na Święta Bożego Narodzenia zazwyczaj czekamy z utęsknieniem, ale dla wielu stanowią one okres, gdy w sposób szczególny przeżywają oni swoją samotność.

Ta właśnie myśl spowodowała, że po raz kolejny w Siewierzu odbyło się spotkanie wigilijne, które jest wspaniałą okazją do tego, aby w ludzkich sercach zagościła miłość, a na twarzach uśmiech i radość. Na tę uroczystość zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia przyjęło ponad 120 osób. Uroczystość wigilijna dla osób starszych i samotnych z terenu Siewierza zorganizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Siewierzu odbyła się 18 grudnia. Przy wspólnym stole spotkali się mieszkańcy gminy jak również zaproszeni goście, wśród których byli m.in. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, władze samorządowe oraz proboszczowie miejscowych parafii.

Przybyłych na Wigilię ciepło przywitała Maria Wylon – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu, po czym burmistrz Zdzisław Banaś złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne. Po uroczystym powitaniu, zebrane osoby w świąteczny nastrój wprowadził występ uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu, którzy przygotowali koncert kolęd oraz pastorałek. Przed spożyciem wspólnej wieczerzy modlitwę poprowadzili Ksiądz Biskup wspólnie z ks. Markiem Cudą.

Zebrani łamali się opłatkiem, składali życzenia, by nikomu nie zabrakło zdrowia, ciepła i spokoju. Świąteczny stół zapełnił się tradycyjnymi potrawami. Były pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony, zupa grzybowa, ryby, ciasta i owoce. Wspólnemu ucztowaniu towarzyszyły rozmowy oraz melodie staropolskich kolęd. Ponadto każdy otrzymał słodki upominek w postaci paczki z pysznym świątecznym ciastem przygotowanym przez rodziców uczniów oraz grono pedagogiczne ze Szkoły podstawowej Nr 1 w Siewierzu jak również drobny upominek świąteczny wykonany przez wychowanków Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny - filia w Siewierzu.

Tekst i FOTO: Ośrodek Pomocy Społecznej w Siewierzu (za stroną www.siewierz.pl)