Barbórka w Jaworznie

Data dodania: 2017.12.05

W przeddzień wspomnienia św. Barbary – patronki górników, w niedzielę 3 grudnia, w kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, Ksiądz Biskup Ordynariusz przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji górników i ich rodzin.

Po powitaniu Pasterza Diecezji przez Ks. Eugeniusza Cebulskiego oraz Prezesa TAURON Wydobycie Zdzisława Filipa, Biskup poświęcił sztandary Zakładów Górniczych należących do TAURON Wydobycie S.A.: Sobieski w Jaworznie, Brzeszcze i Janina w Libiążu. Po poświęceniu dyrektorzy techniczni poszczególnych zakładów okazywali sztandary i przekazywali je pocztom sztandarowym.

Ksiądz Biskup w swoim kazaniu podkreślił umiłowanie św. Barbary przez wszystkich górników: " Na waszych pięknych sztandarach umieściliście wizerunek waszej Patronki, z prośbą, aby się modliła, aby w niebie przed tronem Boga Wszechmogącego za wami się wstawiała".

Ordynariusz złożył życzenia wszystkim górnikom i podziękował im za piękną postawę wobec Ojczyzny, która nadal na nich liczy i zapewne się nie zawiedzie. Docenił również obecny rozwój przemysłu górniczego, powstający nowy szyb "Grzegorz" w Jaworznie i nowe miejsca pracy dla górników. Wyraził wdzięczność wszystkim tym, dzięki którym nasza Ojczyzna się rozwija i staje się piękniejsza i bogatsza.

W uroczystościach uczestniczyli: duszpasterze z Ks. Kanclerzem Mariuszem Karasiem na czele, władze samorządowe z Prezydentem Jaworzna Pawłem Silbertem, przedstawiciele Sejmu, górnicze poczty sztandarowe, górnicy i ich rodziny, zaproszeni goście, a także Orkiestra Dęta reprezentująca Tauron-Wydobycie S.A. w Jaworznie

W sam dzień liturgicznego wspomnienia św. Barbary, o godz. 9.00 w cechowni szybu Piłsudzki w Jaworznie, ks. Eugeniusz Cebulski sprawował Mszę św. w intencji górników, emerytów górniczych i ich rodzin.

ks. Zbigniew Słowikowski
FOTO: Aleksander Tura i Szymon Wątor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.