Olkusz: śluby wieczyste Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Data dodania: 2019.01.15

W niedzielę 13 stycznia 2019 – w czasie Mszy Św. o godzinie 13.00 - złożyli Śluby Wieczyste członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich – Anna i Tomasz. W koncelebrze tej Eucharystii brał udział Ojciec Lucjusz Wójtowicz OFM - asystent duchowy Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (na poziomie regionalnym), który brał udział w przyjmowaniu nowych członków. On też głosił Słowo Boże. W homilii zauważył: - Nie ma większego bogactwa i radości – jak mówił św. Franciszek – w życiu człowieka wierzącego, jak być świadomym tego, że Bóg obdarzył nas przykazaniami i sakramentami. Przykazania, to drogowskazy, które wskazują nam drogę jak iść, aby nie zagubić się, aby obrany cel – życie w Królestwie Niebieskim – osiągnąć. To drogowskazy, które przypominają nam, jaki jest sens naszego życia. A Sakramenty pomagają nam w kształtowaniu naszej osobowości. – Ojciec zauważył, że człowiek, który realizuje w życiu zobowiązania chrzcielne nie żyje w chaosie, w niepewności, ale ma jasno wyznaczony cel: - Święty Franciszek z tak wielką radością podchodził do tych, którzy postanawiali żyć w sposób ewangeliczny, według Rad Ewangelicznych…, w posłuszeństwie, bez własności i w czystości ewangelicznej. Człowiek wierzący, to człowiek, który żyje według zasad. Człowiek ochrzczony nie może powiedzieć: „Róbta co chceta”. Człowiek ochrzczony to ten, który jest świadomy przez całe swoje życie, że jego życie jest nasączone Bożą Łaską. Ta Łaska Chrztu Świętego która rozwija się, która podlega także duchowemu, wewnętrznemu rozwojowi jest czymś istotnym i ważnym… .

Jakże wielka to radość i zaszczyt dla nas, że możemy dzisiaj cieszyć się wraz z tymi, którzy świadomie chcą ślubować Bogu posłuszeństwo, życie w ubóstwie i także konsekrowanej czystości, ale tej ewangelicznej, według zasady i stanu życia, w którym się znajdują… . Bóg chce, abyśmy byli szczęśliwi, dlatego daje nam zasady, prawa i to, co może nas uczynić prawdziwie szczęśliwymi, kiedy dobrze wykonujemy te obowiązki stanu, do jakiego się zobowiązujemy.

Żyć według zasad, według konstytucji, według reguły franciszkańskiej i według ślubów, które składamy, to zaszczyt i honor; bo tylko wtedy możemy być świadomi tego, że Bóg jest jeszcze bliżej nas, bo jest także w naszych myślach, w naszych uczuciach, w sposobie naszego życia i świadectwach, które winniśmy dawać codziennie. – Wskazując na osoby, które miały składać Śluby Wieczyste, Ojciec zachęcał, aby przystępowali do tej Wspólnoty i inni, którzy w Bożej Miłości są także doświadczani pięknem modlitwy, wspólnego spotkania, dzielenia się Pismem Świętym. Przypomniał też o spotkaniach Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (w naszej Parafii w niedziele po Mszy Św. odprawianej o 11.30). Modlił się też, by Św. Franciszek z Asyżu był pośrednikiem, by wspomagał i aby ta Wspólnota Zakonna w Olkuszu się rozwijała.

Później złożono Śluby Wieczyste. Eucharystii tej przewodniczył ks. Czesław Rechul. W koncelebrze udział brali także: ks. jubilat Stefan Rogula i ks. Michał Jamroś. W czasie Najświętszej Ofiary śpiewał Chór Parafialny pod dyrekcją Jana Kućmierczyka.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński