Święto Służby Więziennej - Biskup odznaczony

Data dodania: 2019.02.20

"Chcę państwu w imieniu Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro podziękować za to, co państwo robicie dla społeczeństwa, dla społeczności lokalnej, dla narodu, dla Rzeczypospolitej" - mówił Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik podczas obchodów Święta Służby Więziennej. 18 lutego w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu śląska Służba Więzienna obchodziła setną rocznicę powstania więziennictwa.

Minął wiek, od kiedy Marszałek Państwa podpisał dekrety, które stały się podstawą prawną dla funkcjonowania ówczesnej Straży Więziennej. W Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Jadwiga wraz z więziennikami tę piękną rocznicę uczcili m.in. Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik, członek zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś oraz Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który podczas uroczystości został odznaczony złotą odznaką "Za zasługi w pracy penitencjarnej", a także okolicznościową odznaką "100-lecia polskiego więziennictwa".

Podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 203 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 19 oficerów i 23 chorążych.

"Na wstępie nich mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze gratulacje tym wszystkim, którzy zostali odznaczeni, wyróżnieni i awansowani. Jest to wielka radość, że Wasza trudna praca została doceniona. (…) Bardzo dziękuję za to, co robicie dla człowieka, który się pogubił i dla całego społeczeństwa" – mówił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Tegoroczne obchody odbyły się już po raz dziewiąty, od ustanowienia dnia 8 lutego świętem Służby Więziennej, na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej. Termin święta nawiązuje do daty podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych i władzę nad więzieniami w wolnej Polsce powierzył Ministerstwu Sprawiedliwości, tworząc tym samym podwaliny współczesnego, nowoczesnego więziennictwa.

Obecnie w okręgu katowickim służbę pełni prawie 2,5 tys. funkcjonariuszy i ok. 200 pracowników cywilnych. To funkcjonariusze działów ochrony, wychowawcy, psycholodzy i terapeuci, kwatermistrze, pracownicy administracji, prawnicy, informatycy, lekarze i pielęgniarki. Większość z nich pracuje w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, których w śląskich jednostkach przebywa ponad 7 tys.

Ich praca to dbanie o bezpieczeństwo obywateli, praworządne wykonanie kary pozbawienia wolności i przywrócenie skazanych społeczeństwu m.in. poprzez pracę, terapię i naukę. To zadanie trudne, odpowiedzialne, bywające niebezpiecznym.

Podczas uroczystości uczestnicy mogli zwiedzić również okolicznościową wystawę "100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce" oraz stoisko informacyjne, gdzie zgromadzono ważne dla więziennictwa pamiątki.

Tekst i FOTO: na podstawie relacji z www.sw.gov.pl
autorstwa mjr Justyny Siedleckiej i kpt. Romana Malchrzyka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.