Pogrzeb ks. Stanisława Przebiędy (relacja)

Data dodania: 2019.03.08

7 marca w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył żałobnej Mszy św. (eksporcie) w intencji zmarłego dwa dni wcześniej ks. Stanisława Przebiędy.

"Trumna śp. ks. Stanisława jest dla nas znakiem i zachętą, abyśmy się wśród rozlicznych zadań i obowiązków zatrzymali się i snuli refleksję na temat tego, co czeka nas wszystkich" - mówił Biskup w homilii apelując o właściwe przygotowanie do stanięcia przed Bożym trybunałem sprawiedliwości i miłosierdzia.

Przyszły kapłan urodził się w 1936 roku w Kamienicy Górnej na Podkarpaciu, jako piąte dziecko Wiktorii i Józefa Przebiędów. Jego dzieciństwo przypadało na okres II wojny światowej, podczas której - jak sam mówił - jego rodzina straciła wszystko. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w liceum w Lublinie, a następnie w 1957 wstąpił do częstochowskiego seminarium w Krakowie. 29 czerwca 1962 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Księdza Biskupa Zdzisława Golińskiego. Jako wikariusz pracował w 10 różnych parafiach. W roku 1984 został mianowany proboszczem parafii św. Rocha w Lubieniu, a po 6 latach proboszczem parafii św. Jakuba w Sączowie, skąd po roku odszedł ze względu na ciężką chorobę. Gdy stan jego zdrowia się poprawił był penitencjarzem przy parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, a w latach 2009-2011 kapelanem szpitala górniczego. Ostatnie lata życia spędził w Domu św. Józefa mierząc się z odbierającym siły krzyżem choroby.

Msza św. pogrzebowa śp. ks. Stanisława Przebiędy odbyła się 8 marca w rodzinnych stronach - w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzostku (województwo podkarpackie), gdzie spoczął na cmentarzu parafialnym .