Częstochowa: klerycy uczcili św. Józefa

Data dodania: 2019.03.22

19 marca kościół przeżywa uroczystość świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Dla naszego diecezjalnego Seminarium oraz dla Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie jest to szczególne wydarzenie, ponieważ dotyczy patrona tych instytucji, którym jest właśnie Cieśla z Nazaretu.

Aby tradycji stało się zadość, jak co roku klerycy wyższego seminarium udali się na obchody uroczystości w niższym seminarium duchownym. Świętowanie rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, który podczas kazania postawił św. Józefa jako wzór do naśladowania dla każdego mężczyzny. Jest to szczególnie ważne w perspektywie kryzysu męskości, jaki przeżywamy w dzisiejszych czasach. Po zakończonej Eucharystii odbyło się przedstawienie przygotowane przez kleryków niższego Seminarium, po którym udaliśmy się na wspólny posiłek kończący obchody uroczystości.

Józef to wielki Święty. Czytając Ewangelię można przypuszczać – zresztą takie przypuszczania są uzasadnione – że słowo Boże mówi o nim niewiele, jednak nie jest to do końca prawdą, ponieważ milczenie mówi nieraz bardzo dużo. Jak pisze salwatorianin Krzysztof Wons w jednej ze swoich książek o Józefie: "Józef milczący to Józef słuchający. Wsłuchany w Boga". Tego wsłuchania w Boga na podobieństwo Oblubieńca NMP życzę sobie i wam, drodzy Czytelnicy, prosząc byście za wstawiennictwem św. Józefa modlili się nasze Seminarium i kleryków!

kl. Maciej Byrczek
FOTO: Seminarium