Uczniowie z dużą wiedzą o św. Ricie

Data dodania: 2019.03.26

Święta Rita – ostatnia deska ratunku, święta od spraw niemożliwych, bardzo trudnych, a po ludzku wręcz beznadziejnych. Jej kult - także w naszej diecezji - wciąż rozkwita. Jak róża, która jest jej symbolem.

26 marca w II LO im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej odbyła się XII edycja konkursu Wielkie Osobowości Kościoła. W tym roku jego bohaterką była właśnie św. Rita. Choć bardzo odległa czasem i miejscem życia - żyła na przełomie XIV i XV wieku we włoskiej Umbrii - okazała się niezwykle bliska dla 48 uczestników, którzy w pytaniach testowych mierzyli się z historią jej życia oraz dzielili przemyśleniami, co najbardziej urzekło ich w tej wyjątkowej świętej. Materiałem źródłowym, z którego przygotowywali się uczniowie, była książka Mario Polii "Rita z Cascia. Życie prawdziwe".

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych I miejsce zajęli ex aequo: Weronika Bondel, Kinga Migdalska, Maja Zielińska (reprezentanci SP nr 18 w Dąbrowie Górniczej) oraz Aleksandra Pałasz z SP nr 30 w Dąbrowie Górniczej. II miejsca ex aequo zdobyli Emilia Kondracka (SP nr 30 w Dąbrowie Górniczej), Oliwia Skotarska (SP nr 8 w Dąbrowie Górniczej) oraz Aleksandra Stach (ZS-P Gimnazjum nr 1 w Olkuszu). Ostatnie miejsce na podium przypadło Gabrieli Kucybała (SP nr 8 w Dąbrowie Górniczej).

Wśród uczniów szkół średnich miejsce I zajęła Wiktoria Pieczyrak (IV LO w Olkuszu), II - Julia Kurdyk (ZS EiI w Sosnowcu), Wojciech Dobczyński (II LO w Dąbrowie Górniczej), Bartosz Cieślik (I LO im.M. Kopernika w Będzinie) oraz Wiktoria Sadłocha (II LO w Dąbrowie Górniczej). Podium w tej kategorii zamknął miejscem III Patryk Dziurkowski z ZS EiI w Sosnowcu.

Gośćmi specjalnymi konkursu był dyrektor Wydziału Katechetycznego, ks. Michał Borda, a także ojcowie augustianie z Krakowa - miejsca jednego z najbardziej znanych w Polsce miejsc jej kultu.

W naszej diecezji Msze św. ku czci św. Rity z adoracją jej relikwii odbywają się m.in. w każdy pierwszy czwartek miesiąca o g. 18 w kościele św. Faustyny w Będzinie oraz 22 dnia każdego miesiąca o g. 18 w kościele NMP Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej. Od 22 maja przez 15 kolejnych czwartków nabożeństwa do św. Rity odbywają się także po Mszy Św. wieczornej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie. 22 maja tego roku, w liturgiczne wspomnienie św. Rity, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wprowadzi relikwie św. Rity oraz poświęci dedykowany jej witraż w kościele Świętej Trójcy w Będzinie.