Diecezjalne spotkanie młodych - Msza i pokaz filmu

Data dodania: 2019.04.14

"Drodzy Młodzi Przyjaciele! Młodość niesie z sobą wielkie ideały i wielkie marzenia. Daje siłę, która sprawia, że wszystko wydaje się w być zasięgu możliwości. Ten młodzieńczy poryw ducha sprawia, że jesteśmy w stanie poświęcić wiele, jeśli nie wszystko, by zdobyć to, co jest dla nas ważne. Każde marzenie zdaje się być wtedy na wyciągnięciem ręki. Stąd też tyle zapału do tego, by dokonywać zmian, by odkrywać ciągle coś nowego, by gonić za wielkimi pragnieniami i nadziejami, które rozpalają nasze serca. I to jest piękne. Pan Bóg sam przecież wzywa do rzeczy wielkich. On kocha niespodzianki. Ciągle chce dawać więcej i nieustannie pragnie pociągać do dzieł jeszcze większych" – to słowa Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka jako przesłanie do młodzieży z okazji ich święta, przypadającego w Niedzielę Palmową, zawarte w okolicznościowym wydaniu GOŚCIA NIEDZIELNEGO. Biskup pisze w nim, że nawet, gdy w życiu młodego człowieka coś się nie układa, powinien zaufać Bogu czerpiąc wzór z Maryi – Tej, która "osiągnęła rzeczy wielkie". "Nie stało się to jednak dlatego, że polegała tylko na sobie, na swoich pragnieniach i wyobrażeniach wielkości. Zaufała Bożemu słowu. Zdecydowała się polegać na Bogu i na tym, co On dla niej przygotował. Dlatego odniosła zwycięstwo. Dzieła do których wzywa Bóg są pewne, a droga, którą On pokazuje jest zawsze najlepsza" – pisze Biskup.

"Powtarzając razem z Maryją „niech mi się stanie według słowa Twego”, możesz pamiętać, że są takie marzenia i wielkie dzieła, które są przygotowane specjalnie dla ciebie. Być może po prostu, do tej pory, goniłeś za czymś co było tylko twoją mrzonką, a nie zapytałeś co On przygotował dla ciebie. A wystarczy zaufać Jego Słowu i pytać: co tam masz dla mnie Boże? On nawet niepowodzenie potrafi obrócić w zwycięstwo" – zachęca Biskup.

Nie tylko przez słowo pisane Biskup świętował z młodymi ich święto, ustanowione przed laty przez św. Jana Pawła II, jako diecezjalne przedłużenie Światowych Dni Młodzieży. W sobotę, 13 kwietnia, w sosnowieckiej bazylice katedralnej Pasterz Kościoła sosnowieckiego przewodniczył Mszy św. w intencji młodzieży. Na początku kazania podziękował obecnym na Mszy duszpasterzom młodzieży, za ich zaangażowanie w formację młodych. Odwołując się do postaci Maryi, której słowa "Oto ja, Służebnica Pańska" były hasłem tegorocznego spotkania, podkreślił, że dobrze przeżyła Ona swoje życie i może być dla nas wzorem. "Są osoby, które widzą was, drodzy młodzi przyjaciele, jako źródło zysku. I tylko to się liczy - wykorzystać człowieka, żeby się wzbogacić. Z użyciem ogromnych pieniędzy lansowane są grupy i osoby, które mają pociągnąć młodego człowieka. (...) Musicie uważać za kim idziecie i kogo naśladujecie. Dziś chcemy Wam zaproponować naszą ukochaną Matkę, Maryję" - mówił Biskup podkreślając, że Ona nie dała się zwyciężyć sytuacji zewnętrznej. Zachęcał też młodych do czytania Pisma Świętego.

Po Mszy św. młodzi przeszli do sosnowieckiego kina Helios, gdzie obejrzeli film "Dotknij nieba". To obraz tematy miłości ojcowskiej, samotności czy wartość modlitwy i przyjaźni. Wątkiem przewodnim filmu jest spór między ojcem tradycjonalistą, a synem-marzycielem.