Sosnowiec: diecezja świętowała 20-lecie historycznej wizyty

Data dodania: 2019.06.16

20 lat temu na sosnowieckiej ziemi stanął Jan Paweł II. 16 czerwca odbyły się diecezjalne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Zaczęło się… wcale nie w Sosnowcu. Ideą organizatorów obchodów było, by zaangażowała się w nie cała diecezja. I to się udało! Już od godziny 9.00 pierwsi uczestnicy Rajdu Rowerowego ku czci św. Jana Pawła II wyruszali w trasę. Grupy zarejestrowanych rowerzystów wyjechały m.in. z Siewierza, Ogrodzieńca, Klucz, Olkusza, Bolesławia, Bukowna, Sławkowa, Sosnowca, Jaworzna, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Będzina i Wolbromia. Niczym żywa krew spływająca do serca diecezji zjeżdżali się w jednym miejscu – na parkingu przy sosnowieckim Auchan, gdzie w 1999 roku wylądował papieski helikopter. Nie straszne było im ani palące od rana słońce, ani deszcz, który powitał ich w Sosnowcu. Na szczęście tyleż intensywny, co krótkotrwały… Na rowerach pod Auchan dotarli też kapłani - ks. kanclerz Mariusz Karaś i ks. ekonom Paweł Rozpiątkowski, a także m.in. burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. Pod centrum handlowym zgromadzili się także uczestnicy I Sosnowieckiego Papieskiego Zlotu Motocyklowego.

O godz. 15.00 motocykliści i rowerzyści wyruszyli na Plac Papieski, gdzie o godz. 16.00 rozpoczęła się Msza św. odprawiana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, w której uczestniczyli przedstawiciele rządu i parlamentu oraz władz samorządowych i licznie przybyli mieszkańcy diecezji. Uroczyście na Plac Papieski przybyli także uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny oraz strażacy, którzy wyruszali z sosnowieckiej parafii św. Floriana.

W homilii Biskup podkreślał, że nauczanie św. Jana Pawła II - także to z sosnowieckiej homilii - jest wciąż aktualne. "Dziś trzeba zrobić rachunek sumienia (...) - czy spotykam się z ludźmi, nawet jeśli mnie to kosztuje, czy mam czas dla drugiego człowieka, czy rezygnuję z własnych przyjemności? Jan Paweł II chciał się spotkać z ludźmi: by ich uradować, pocieszyć, znaleźć rozwiązanie zawikłanych ścieżek życia" - mówił Biskup pytając, czy jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom.

Po Eucharystii wszystkim zebranym czas umilała Sosnowiecka Orkiestra Dęta oraz Diakonia Tańca Ruchu Światło-Życie.

Rowerzyści i motocykliści, ale także wszyscy chętni, którzy kupili los, mogli wziąć także udział w konkursie wiedzy o św. Janie Pawle II. Wśród ufundowanych przez sosnowiecki Auchan nagród była pralka, rowery, tablety i bony. Całkowity dochód z opłat przy rejestracji oraz z wykupowanych losów zasili Dom Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej – żywy pomnik Papieża-Polaka.

Nie mniej atrakcyjna była kolejna część wieczoru, na którą złożyły się rekonstrukcja historyczna w 100. rocznicę I powstania śląskiego, koncert piosenek z musicalu "Karol" oraz występ gwiazdy – Golec uOrkiestra.

 

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.