Olkusz: będą jeszcze bliżej ołtarza

Data dodania: 2019.06.21

Choć ich posługi są różne łączy je bliskość ołtarza i Jezusa Eucharystycznego, dlatego ciężko o lepszy termin błogosławieństwa, niż oktawa uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W piątek, 21 czerwca, w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak pobłogosławił i ustanowił 12 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Przez ostatni rok pod czujnym okiem ks. Adriana Piętki przygotowywali się oni do tej posługi dla parafii naszej diecezji.

W czasie uroczystości "awanse" dostali też członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza - wyświęcono 26 lektorów i 36 ceremoniarzy. 18 członków LSO otrzymało też - na wniosek swoich parafii - tytuł Ministranta Roku.

"Ministrant i szafarz to osoba, która ma ciągle rozwijać swoją osobowość, zbliżać się do Boga i stawać przyjacielem Jezusa. Jeśli ktoś jest przyjacielem Jezusa możemy być pewni, że będzie dobrym człowiekiem i światłym obywatelem, który przyczyni się dla dobra lokalnej wspólnoty i całej Ojczyzny" – mówił Biskup w homilii. Dziękując za wsparcie, jakimi nowo mianowanych obdarzyli rodzice, rodziny oraz kapłani, jakich spotkali na swojej drodze. "Cała ta służba – ministranta, lektora, ceremoniarza i szafarza – związana jest z Jezusem, który przychodzi na ołtarzach świata, bo świat Go potrzebuje. (…) On nas nie opusza, a służyć Mu jest zaszczytem" – dodał.

W uroczystości licznie udział wzięli rodziny nowych szafarzy, lektorów i ceremoniarzy.

Nowo mianowani lektorzy to Bartosz Gluźniewicz, Bartłomiej Staniak, Szymon Lewandowski, Maciej Ligęza, Jkaub Zaroda, Filip Frac, Tomasz Kozioł, Łukasz Naprawca, Paweł Naprawca, Kacper Stypka, Jkaub Wcisło, Krzysztof Piróg, Piotr Samborski, Mateusz Tymoszuk, Robert Mulka, Łukasz Stypa, Mateusz Chmielarz, Karol Tukaj, Marcel Leśniak, Łukasz Burzyński, Tymon Dziechciarz, Mikołaj Filipowicz, Piotr Szymczyk, Cezary Surma, Krzysztof Golonka, Paweł Jonderko.

Ceremoniarzami zostali: Piotr Jaszczyk, Maksymilian Rychliński, Stanisław Kocjan, Igor Bugajski, Jakub Koszołko, Filip Zimnal, Marek Kabrbownik, Piotr Piecka, Jakub Jedlecki, Kuba Mucha, Mateusz Lewandowski, Klaudiusz Walnik, Mateusz Kołodziejczyk, Mateusz Domagała, Michał Stano, Szymon Kudynowski, Paweł Zarychta, Szymon Dobrzański, Mikołaj Flak, Tomasz Gozdek, Mateusz Rzepka, Szymon Seweryn, Mateusz Pacia, Piotr Pączek, Paweł Klich, Franciszek Bąk, Kacper Bartkowski, Dariusza Krzywański, Oliwier Gołuchowski, Oktawian Karnia, Wiktor Kowalczyk, Aleksander Puchała, Jacek Sroka, Jonasz Majcherczyk, Łukasz Pędzik, Kamil Bumar.

Na tytuł "Ministrant Roku" swoją ciężką pracą zasłużyli Kamil Michniewicz, Tymoteusz Mirek, Bartłomiej Kwiatkowski, Paweł Bień, Kacper Bok, Tomasz Gomułka, Łukasz Chynek, Szymon Wasiński, Michał Stano, Michał Miśtal, Krzysztof Mędrek, Stanisław Tumidaj, Beniamin Baryluk, Aleksander Pioszczyk, Oliwier Lewandowski, Konrad Flacht, Piotr Jaszczyk, Kacper Wolski.