Sosnowiec: Msza za policjantów z odsłonięciem tablicy

Data dodania: 2019.07.19

"W 100. rocznicę powołania Policji Państwowej w podziękowaniu za trud służby i pracy dla dobra społeczeństwa, Policjantom i Pracownikom Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Mieszkańcy Sosnowca" – tablica tej treści zawisła w sosnowieckim kościele św. Barbary, tuż obok ołtarza dedykowanego św. Michałowi Archaniołowi – patronowi polskiej Policji. Jej uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odbyło się podczas Mszy św. odprawianej 18 lipca w intencji policjantów przez ks. Mariusza Karasia.

Wraz z Kanclerzem sosnowieckiej Kurii, który jest też Diecezjalnym Kapelanem Policji, Eucharystię sprawowali ks. proboszcz Włodzimierz Sęk oraz ks. dziekan Andrzej Stępień – kapelan policji garnizonu będzińskiego.

"Przy okazji tego jubileuszu i z powodu obchodzonego dziś w Sosnowcu Święta Policji, modlitewną pamięcią otaczamy dziś tych, którzy wybrali służbę w policji – sosnowieckich policjantów i policjantki. Nie możemy zapomnieć o tych którzy odeszli już na zasłużoną emeryturę. Pamiętamy o tych wszystkich którzy wybrali zawód policjanta, służbę policyjną" - apelował Kanclerz dziękując tym, bez których nie byłoby możliwe powstanie tablicy - władzom Sosnowca, które na uroczystości reprezentował Mateusz Bochenek, ks. Włodzimierzowi Sękowi oraz Firmie Handlowo-Usługowo-Produkcyjnej "Aleksandra" państwa Aleksandry i Bogdana Oliwów.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii ze słowami Jezusa "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" w swojej homilii kanclerz mówił: "Chyba każdy z nas czytających czy słuchających tę Ewangelię może powiedzieć o sobie, że czuje się (przynajmniej czasami) utrudzony i obciążony. Można czuć się utrudzonym i obciążonym pracą, nauką, spotykanymi ludźmi. (…) Można czuć się utrudzonym i obciążonym niepewnością jutra, bo nigdy nie wiadomo, co strzeli do głowy szefowi? Czym Ty czujesz się utrudzony i obciążony dzisiaj, teraz, gdy słyszysz te słowa? Co jest Twoim największym ciężarem? Jezus dziś woła do każdego: „Przyjdź do mnie ze swoim utrudzeniem i obciążeniem”. Przyjdź z tym wszystkim, co przekracza Twoje siły. Przyjdź ze wszystkim. Ja to wezmę na siebie. Jezus chce nam powiedzieć, że życie według przykazań już tutaj na ziemi może dać nam mądrość, radość, wolność i pokój. Niestety, takie myślenie bywa dla nas – ludzi XXI wieku – odległe".

"Dziękuję wam za waszą trudną  i odpowiedzialną służbę. W święto Policji życzę wam, waszym rodzinom i bliskim, byście zawsze cali i zdrowi wracali ze służby. I by wasza trudna praca i służba była doceniana, zawsze dobrze oceniana i godziwie nagradzana" – zakończył kazanie życzeniami kanclerz.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Przy dźwiękach jej muzyki po Eucharystii policjanci przemaszerowali do Zespołu Szkół Muzycznych na drugą część uroczystości.