Anielska Pani wzorem dla kobiet i ich Opiekunką

Data dodania: 2019.08.03

To bez wątpienia jedno z najważniejszych religijnych wydarzeń w naszej diecezji - święto, gromadzące każdego roku tłumy, którym nie przeszkadza ani palące słońce, ani ścisk w kościelnych ławkach. Panowie (też zresztą obecni tego dnia, choć w wyraźnej mniejszości) i kapłani - możecie się uczyć wiary od kobiet!

W piątek, 2 sierpnia, w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbył się odpust Porcjunkuli oraz Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt, które Matce Dąbrowy Górniczej i Pani Zagłębia zawierzały troski swojej codzienności.

Centralnej Mszy św. o godzinie 11 przewodniczył emerytowany metropolita katowicki Ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń. Homilię wygłosił ks. Piotr Brząkalik – wieloletni duszpasterz trzeźwości archidiecezji katowickiej, proboszcz i felietonista Radia eM.

"Królowanie Maryi obejmuje dwa światy - ludzki i anielski" - mówił ks. Brząkalik, który swoje kazanie poświęcił właśnie aniołom. "Aniołowie są sposobem obecności Pana Boga i Jego głosem, łączącym niebo z ziemią. Wszędzie tam, gdzie jest dobro, czułość, ciepło piękno, życzliwość mamy poczucie anielskości" - podkreślał. Analizując imiona trzech archaniołów zachęcał do bycia jak aniołowie - przekazujący jak Gabriel dobre nowiny, przewodnikiem i towarzyszem otwierającym zaślepione oczy jak Rafał, głosicielem całym sobą słów "Któż jak Bóg" jak Michał. "Odkryć anielskość w swoim człowieczeństwie. Być aniołem dla innych. Każdy z nas ma swojego anioła i każdy z nas może być do niego podobny. W tym miejscu można obudzić tę uśpioną nieco anielskość" - mówił kaznodzieja.

Eucharystię zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni.