Święto policyjne w Olkuszu

Data dodania: 2019.08.07

W niedzielę, 4 sierpnia, o g. 10 w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji żyjących i zmarłych policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. Mszy Świętej przewodniczył i wygłosił Słowo Boże Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Wraz z nim Eucharystię odprawiali ks. Henryk Chmieła – kapelan olkuskich policjantów i dziekan olkuski oraz ks. Mieczysław Miarka – proboszcz bazyliki, który wygłosił słowo powitalne. Na olkuskie uroczystości policyjne przybyli też m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister sportu i turystyki Jacek Osuch, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, posłowie i przedstawiciele samorządu na czele z burmistrzem i starostą.

W homilii Ksiądz Biskup zauważył, że jubileusz 100-lecia Policji "skłania nas, abyśmy w pierwszym rzędzie Dobremu Bogu podziękowali za dobro, jakie spłynęło na nasz naród, na najjaśniejszą Rzeczpospolitą, poprzez ciężką, niełatwą i niebezpieczną służbę policjanta. Dziękujemy dobremu Bogu, że zechciał natchnąć ojców niepodległej i sto lat temu powołali polską Policję Państwową powierzając jej odpowiedzialne zadanie dbania o bezpieczeństwo Polaków, wprowadzania ładu i porządku".

Ksiądz Biskup przypomniał też słowa przysięgi, którą składa policjant na początku swojej służby, w której powiedziano m.in., że będzie on wykonywał tę służbę nawet z narażeniem życia. - O policję dbajcie – zwrócił się Ksiądz Biskup do parlamentarzystów – bo oni są nam wszystkim do życia potrzebni. Mówimy, że policjant ma służyć Narodowi, czyli człowiekowi. Polakowi, a także temu, który przybywa na tą piękną, polską ziemię; który odwiedza nasz kraj, naszą Ojczyznę.

Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce na olkuskim Rynku, gdzie m.in. zostały wręczone odznaczenia oraz akty mianowania na wyższe stopnie. Na zakończenie odbył się koncert orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz występ dzieci z zespołu "Małe Zedermianki". Podczas uroczystości na olkuskim Rynku były okolicznościowe stragany – wśród nich stoisko Policji. Można było także spotkać maskotkę małopolskiej Policji – "Inspektora Wawelka".

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.