Księża adorują i poświęcają pokarmy na plebaniach

Data dodania: 2020.04.11

Wielka Sobota to dzień ciszy - "Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań. Idzie, aby odnaleźć pierwszego człowieka, jak zgubioną owieczkę" (starożytna homilia na Świętą i Wielką Sobotę z dzisiejszej Liturgii Godzin).

Ciszę trwania na adoracji przy Grobie Pańskim tradycyjnie przerywał gwar osób przychodzących poświęcić pokarmy. Dziś jest jednak inaczej - poświęcenie w świątyniach zastąpił obrzęd błogosławieństwa, którego dokonamy przy wielkanocnym śniadaniu.

Kapłani diecezji sosnowieckiej trwają na adoracji, ale także na plebaniach dokonują poświęcenia swoich pokarmów, myślami w modlitwie ogarniając także rodziny swoich parafii.

Będziemy rozbudowywać ten artykuł w miarę przesyłania zdjęć i filmów z kapłańskiej aktywności tego dnia. Łączmy się duchowo ze swoimi duszpasterzami i pamiętajmy o nich w modlitwach! Włączajmy się też w lokalne lub ogólnopolskie transmisje wieczornych Mszy Wigilii Paschalnej!