Komunikat Szkolnych Kół Caritas

Data dodania: 2020.05.05

Drodzy!!!

Czas który obecnie przeżywamy, nie jest łatwym czasem dla nikogo. Niepewność jutra napawa lękiem o nas samych, nasze rodziny i naszą przyszłość. Dziś kiedy, każdy kolejny dzień rozpoczyna się niepewnością jutra. Gdy nasze rodziny funkcjonują w obostrzeniach nałożonych dla naszego wspólnego dobra.

Mocno wierzymy, że razem siłą miłości do Chrystusa, mając w sercach wiele dobrych chęci, w tym trudnym czasie, jesteśmy w stanie przeprowadzić kilka inicjatyw, tak aby nie narazić naszego własnego zdrowia i zdrowia drugiego człowieka.

Gorąco zachęcamy do udziału w proponowanych przez Caritas akcjach, których opis znajdziecie poniżej. Niech dzięki waszemu wysiłkowi i ofiarności waszej pracy, potrzebujący poczują  waszą dobroć i wsparcie.

"Szanuj Swego Medyka”

W związku z poszerzającymi się aktami nienawiści i wykluczenia, z którymi spotkają się medycy i pracownicy służby zdrowia chcemy powiedzieć takiemu zachowaniu głośne i wyraźne „NIE”. Nie możemy pozwolić, żeby oni i ich rodziny cierpieli, aby byli szykanowani i wytykani palcami. Są przecież bohaterami. Ryzykują własnym życiem, aby chronić nasze. Dlatego chciałbym, aby wszyscy wolontariusze włączyli się w akcję „Szanuj Swego Medyka”. Każdy z Was Drodzy Opiekunowie/Wychowawcy zna swoich uczniów. Wszyscy są niezwykle kreatywni. Mogą zrobić zdjęcie, jak trzymają w ręku kartkę z nazwą akcji. Mogą ułożyć wiersz, piosenkę i to nagrać. Mogą też wpaść na inny fantastyczny sposób promowania tej akcji. Utworzymy wydarzenie na Facebooku.

Podejmowane działania będziecie mogli umieszczać pod wydarzeniem, aby zarażać wszystkich szacunkiem do Medyków i ich rodzin.

"Kwiaty dla Maryi”

Trwająca pandemia sprawiła, że nasz świat wywrócił się do góry nogami. Każdego dnia boimy się o życie nasze i naszych najbliższych. Musimy mieć ufność w Bogu. Chciałbym, aby dzieci i młodzież włączyła się w akcję modlitwy o ustanie pandemii. Rozpoczął się miesiąc maj. Nadal obowiązują obostrzenia dotyczące zgromadzeń, dlatego nie możemy się spotkać i modlić się wspólnie w tej intencji. Poluzowano jednak zakaz dotyczący wychodzenia z domu. Większość naszych podopiecznych wychodzi na spacery. Niektórzy z rodzicami, inni sami. Często po drodze mijają przydrożne kapliczki poświęconej Matce Bożej. Przechodzą obok kościołów. Akcja miałaby dwa aspekty.

Pierwszy – wolontariusz zatrzymuje się przy kapliczce i odmawia wybraną modlitwę do Matki Bożej (najlepiej gdyby to była Litania Loretańska lub różaniec, może to być jednak nawet Zdrowaś Maryjo, czy Pod Twoją obronę). Jeżeli uczeń ma możliwość zostawienia kwiatów obok kapliczki – robi to. Może okaże się, że o kapliczkę, którą napotkał, nikt nie dba. Wówczas może o nią zadbać. Posprzątać. Wyrwać chwasty. Udekorować. Każdy wolontariusz robi sobie zdjęcie przy kapliczce i wysyła na adres: lgladki@caritas.pl lub zamieszcza wydarzenie na Facebooku.

Każda z modlitw jest dla Maryi, jak kwiat, który jej wręczamy. W ten sposób będziemy mogli choć oddzielnie, to jednocześnie wspólnie, modlić się o ustanie pandemii. Równocześnie będziemy kultywować piękną tradycję przeżywania maja, jako miesiąca maryjnego.

"Caritas wspiera nas – My wspieramy Caritas”.

Czas pandemii jest pod wieloma względami trudny dla każdego z nas. Jednak większość z nas ma kogoś na kogo mogłaby liczyć. Ma co wyjąć z otwartej lodówki. Są jednak ludzie nie mają takiego komfortu. Potrzebują w pomocy. Oprócz stałych akcji pracownicy i wolontariusze w sposób szczególny wspierają seniorów. Jednak nasze zapasy kiedyś się skończą, a magazyny opustoszeją. Dlatego potrzebujemy ludzi dobrej woli, którzy zechcą nas wesprzeć. Nie chcemy nikomu niczego odbierać. Jednak każdy pracujący człowiek rozliczając się z urzędem skarbowym ma prawo przekazać jeden procent swojego podatku na wybrany cel. Chciałbym, aby to Caritas stało się tym celem. Jednak nie uda nam się pozyskać zbyt wielu środków, jeżeli nie rozgłosimy tego. Dlatego proponuję kolejną zdalną akcję „1% dla Caritas”. Każdy chętny uczeń robi plakat - -niekoniecznie duży. Umieszcza na nim napis: „1% dla Caritas = 1% dla ….” I wpisuje w miejsce wielokropka osobę, której niesiona jest ta pomoc lub wkleja zdjęcie/ rysunek charakteryzujący tę osobę (np. zdjęcie starszej osoby, chorego dziecka, osoby bezdomnej, samotnej matki, szpitala, itp.). Taki plakat fotografuje i odsyła zdjęcie. Opiekunowie mogą z takich plakatów zrobić w kruchtach kościołów wystawę – za zgodą proboszcza i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

"Wolontariuszu! Przygarnij zadanie”

Wśród waszych podopiecznych znajduje się wielu młodych i zdolnych ludzi. Bardzo często są to wzorowi uczniowie. W czasach zdalnego nauczania, nie wszystkie dzieci mają równe szanse. Części z nich nie ma kto pomóc w nauce. Być może znacie takich uczniów. Być może znacie także osoby, które chcieliby pomóc, np. wyjaśniając młodszym kolegom zagadnienia niejasne, czy wspierając ich przy odrabianiu lekcji. Jeżeli namierzymy wymagających pomocy i chętnych do niesienia jej, wówczas będzie mogła powstać baza danych uczniowskich korepetytorów. Z powodu zamknięcia szkół takie wsparcie w nauczaniu będzie się mogło odbywać tylko zdalnie, ale być może po powrocie do normalności uda się naszym wolontariuszom niwelować dysproporcje, które już teraz powstają. Aby nie udostępniać publicznie numerów telefonów, czy adresów mailowych, będę je osobiście zbierał i rozdzielał. W tej sprawie proszę o kontakt telefoniczny pod mailem lgladki@caritas.pl.

ks. Łukasz Gładki