Olkusz: pierwsza Msza o powołania

Data dodania: 2020.11.08

7-go listopada br. o godz. 15.00 w bazylice pw. Św. Andrzeja Ap. w Olkuszu odbyła się Msza Św. o powołania w Kościele z udziałem ministrantów i ich bliskich. Była to pierwsza taka Eucharystia w tej parafii. Jak zauważa ks. Grzegorz Woszczek – parafialny opiekun ministrantów: - Inicjatywa ta ma polegać na comiesięcznych Mszach Św. w intencji o nowe powołania dla całego Kościoła Świętego, szczególnie dla naszej diecezji.

Eucharystie będą się odbywać zawsze w pierwsze soboty miesiąca z uczestnictwem ministrantów i lektorów. Zapraszamy też na te Msze Św. rodziców i bliskich ministrantów. Inicjatywa ma też służyć konsolidacji grupy ministrantów. Słowo Boże kierowane będzie zawsze do nich i na Słowie Bożym będą poznawać świętych, aby na nich się wzorować.

W sobotę, 7-go listopada, ks. Woszczek podczas kazania przedstawił postać Świętego Jana Bosko, którego nazywamy wychowawcą dzieci i młodzieży. Podkreślił też znaczenie powołań kapłańskich dla dzisiejszego świata, a zwłaszcza naszej diecezji. Zauważył, że gdy rozpoczynał naukę w Wyższym Seminarium Duchownym, było około 50 kleryków. Kiedy kończył (w 2017), pozostało 25. A dzisiaj nie ma nawet 20. Stąd w naszej diecezji trwa sztafeta modlitw o powołania. W jej ramach każda parafia ma wyznaczony jeden dzień w roku, w którym w sposób szczególny modli się o powołania.

– My chcemy rozpocząć naszą, parafialną sztafetę modlitwy o powołania, właśnie z ministrantami, służbą liturgiczną. Rozpoczynamy ważne dzieło modlitewne o powołania – podkreśla ks. Grzegorz Woszczek. - Nie sposób nie zauważyć spadku liczby powołań w Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że bez kapłana nie ma Eucharystii. Stąd też pomysł takich Mszy św. ministranckich o powołania, bo przecież wielu kapłanów, w młodości, pełniło służbę przy ołtarzu.

Ministrantura dla mnie osobiście również była bardzo ważnym etapem w kształtowaniu powołania, w rozumieniu tego, jak wielkie tajemnice kapłan sprawuje. Pan Bóg chce abyśmy z Nim współpracowali w dziele powołań - sam o tym mówił w Ewangelii. Dlatego można powiedzieć, że stawiamy się na posterunku modlitewnym o powołania” – podkreślił ks. Woszczek.

Następne Msze Św. o powołanie do życia w kapłaństwie i do życia zakonnego będą więc w kolejne pierwsze soboty miesiąca – godziny zostaną ustalone w terminie późniejszym.

Świadectwo ministranta Jana Jamrosia z olkuskiej Liturgicznej Służby Ołtarza (LSO):

„W mojej opinii, służba ministranta winna być zakorzeniona w fascynacji liturgią. Sam ministrant nie jest niezbędny dla ważnego i pięknego jej przebiegu, ale swoją postawą i wyważonym zaangażowaniem sprawia, że to piękno staje się bardziej dostępne dla niego samego i innych uczestników liturgii.

Zupełnie inaczej jest w przypadku kapłana, którego obecność jest niezbędna do celebracji. Idąc według prostego klucza: bez powołań nie ma księży, a bez księży nie ma liturgii eucharystycznej, LSO naszej bazyliki podejmuje wspomnianą formę modlitwy o powołania, która jak wierzymy, przyczyni się do zachowania powszechnego dostępu do tej najpiękniejszej formy modlitwy w naszej diecezji”.

opracowanie i foto: Tomasz Wilczyński