Oaza: Modlitwa o beatyfikację ks. Blachnickiego

Data dodania: 2021.03.06

Członkowie Ruchu Światło-Życie oraz Domowego Kościoła Diecezji Sosnowieckiej zgromadzili się w kościele pw. św. Stanisława BM w Sosnowcu na uroczystej Mszy świętej, aby prosić Pana Boga o dar beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu.

Jak zauważył na rozpoczęciu Mszy świętej moderator diecezjalny, ks. Robert Gacek, który przewodniczył Liturgii, czas spotkania nie jest przypadkowy. 34 lata temu,  27 lutego 1987 roku zmarł ks. Franciszek Blachnicki. Ewangelia II Niedzieli Wielkiego Postu mówi nam o Przemienieniu Pana Jezusa na Górze Tabor. Dla ks. Franciszka swoistą Górą Tabor było przebywanie na obczyźnie w Carslbergu (Niemcy), gdzie zmarł.

Ks. Robert w swojej homilii zwrócił uwagę na wierność Panu Bogu oraz wierność Modlitwie. Czy jesteśmy jej codziennie wierni? Przykładem dla nas, może być Abraham z I czytania, który nie zawahał się złożyć ofiary ze swojego syna. Pokładał ufność w Panu Bogu, że Ten zatroszczy się o ofiarę do złożenia na ołtarzu.

Także Apostołowie którzy razem z Jezusem wędrowali na Górę Tabor, mogą być naszymi pomocnikami w tej wędrówce ku Bogu. Apostołów było trzech. Razem tworzyli wspólnotę, ale tylko św. Jan – najmłodszy z nich wytrwał pod Krzyżem Jezusa.

Ks. Moderator przypomniał nam także, że my jako członkowie Ruchu w diecezji, gromadzimy się podobnie jak uczestnicy Kongregacji Odpowiedzialnych, którzy podejmują odpowiedzialność za dzieło Ruchu.

W czasie Mszy świętej towarzyszyła nam też modlitwa za chorego ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka, który zawsze wspierał Ruch Światło-Życie  ubogacając nas swoją obecnością na różnych spotkaniach.

Piękny śpiew Diakonii Muzycznej kierował nasze myśli ku Maryi, która jest, jak mówi jedna z pieśni oazowych “Nad Krościenkiem pochylona oazy patronką, Przewodniczką na trud i na naszą pielgrzymkę “.

Dziękując za dar wspólnoty, niech sam Pan Jezus będzie naszą nagrodą w radości trwania w Wielkim Poście, w jedności z całym Ruchem.

tekst: Izabela Godzisz
foto: Jarosław Olesiński