Wywieś flagę w Święto Chrztu Polski!

Data dodania: 2021.04.13

14 kwietnia (środa) po raz trzeci będziemy obchodzić na terenie całego kraju Święto Chrztu Polski. Szczególnym akcentem tego dnia powinno być wywieszenie w naszych domach flagi narodowej. Jest to forma konkretnego świadectwa i wyraz wdzięczności za dar wiary przyjęty przez naszych ojców. W tym roku mija 1055 lat od tamtego wydrzenia.

W artykule prof. dr. hab. Tomasza Jasińskiego pt. "Chrzest Polski" czytamy:

"Roczniki polskie pod rokiem 966 zanotowały: Mieszko książę Polski został ochrzczony. W tak lakoniczny sposób zanotowano najbardziej przełomowy moment w historii Polski. Chociaż okoliczności przyjęcia chrztu przez księcia Polan i jego poddanych giną w pomroce dziejów, to nie ulega wątpliwości, że akt ten zmienił diametralnie sposób życia wszystkich mieszkańców państwa Polan, a przed samym krajem i jego mieszkańcami otworzyły się zupełnie nowe i nieznane wcześniej możliwości. (...)

W kolejnych wiekach religia chrześcijańska odegrała ogromną rolę w dziejach polskiego państwa i narodu. W czasie rozbicia dzielnicowego była – pod względem zarówno organizacyjnym (metropolia gnieźnieńska), jak i ideowym (kult św. Stanisława) – głównym czynnikiem integracyjnym, który ostatecznie doprowadził do ponownego zjednoczenia państwa polskiego.

W 1385 r. religia katolicka stała się podstawą unii z Litwą, co ostatecznie doprowadziło do powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Jan Matejko, Zaprowadzenie chrześcijaństwa, (1889 r.)

Polski przekład Biblii z końca XVI wieku, autorstwa polskiego jezuity Jakuba Wujka, przyczynił się do powstania języka literackiego i do ostatecznego ukształtowania dzisiejszego języka polskiego. Tematyka religijna, począwszy od Psałterza Dawidów Jana Kochanowskiego, a skończywszy na przekładach biblijnych Czesława Miłosza, była nieprzerwanie obecna w polskiej literaturze i sztuce."

W Święto Chrztu Polski wywieśmy w naszych oknach flagi państwowe. W ten sposób możemy wyrazić naszą wdzięczność za łaski przyjętego przez nas Chrztu.

Jest to potrzebny gest szczególnie w obecnym czasie, kiedy wielu oficjalnie wypiera się wiary i wzywa do zbiorowych aktów apostazji. Módlmy się tego dnia za naszą Ojczyznę, aby zawsze pozostała wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii.

Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy w dniu 22 lutego 2019 roku.

Ks. Przemysław Lech

Fragment artykułu został zaczerpnięty z: