Msza żałobna w intencji Ks. Krzysztofa Płatka (relacja)

Data dodania: 2021.05.01

- Św. Augustyn pisze “Każdy człowiek jest zdolny pojąć prawdę i życie, ale nie wszyscy znajdują drogę”. To także zadanie kapłana: pomóc wejść na drogę - mówił w homilii ks. Marek Wyjadłowski podczas Mszy żałobnej w intencji ks. Krzysztofa Płatka, sprawowanej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach - Żychcicach.

- Trudno jest nam, także nam, kapłanom, iść drogą Chrystusa. Bo brakuje nam tej świadomości, że Bóg jest Bogiem czułym. Pięknie o tym pisze papież Franciszek w liście apostolskim o świętym Józefie na rok Świętego Józefa:

„Jezus widział w Józefie czułość Boga. Jak się lituje ojciec nad synami, tak pan się lituje nad tymi, co się go boją. Józef z pewnością słyszał jak rozbrzmiewały w synagodze podczas modlitwy psalmami słowa, że Bóg Izraela jest Bogiem czułości, że jest dobry dla wszystkich, a jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieła.  - cytował w czasie kazania ks. Marek Wyjadłowski.

Kaznodzieja zachęcał też do modlitwy w intencji księży oraz o nowe powołania kapłańskie:

"Prośmy Kochani w tej Eucharystii, aby Miłosierny Ojciec przyjął z czułością kapłana Krzysztofa do radości nieba, a nas tutaj zgromadzonych napełnił wiarą, że w Jego domu jest mieszkań wiele, które są dla nas przygotowane.

Drodzy bracia i siostry, proszę o modlitwę także za nas, kapłanów, abyśmy z pasterską czułością troszczyli się o wszystkich powierzonych nam przez Pana Boga i tak, jak często nas prosi o to ksiądz biskup: módlmy się o nowe powołania kapłańskie, aby nam nie zabrakło kapłanów według Serca Jezusowego - przypomniał ks. Wyjadłowski.

Śp. ks. kan. Krzysztof Płatek ur. 25 stycznia 1966 r. w Osjakowie jako syn Romana i Leokadii z domu Kula. Wychowywał się w domu rodziców wśród czworga rodzeństwa. Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w Drobnicach. W latach od 1984 r. do 1990 r. odbył studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia diakonatu przyjął 4 maja 1989 r., a prezbiteratu 3 czerwca 1990r. Pracował jako wikariusz w sosnowieckich parafiach: św. Rafała Kalinowskiego, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, Nawiedzenia NMP oraz w Olkuszu u św. Maksymiliana Marii Kolbego.

W 2004 r. został proboszczem parafii pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza w Sosnowcu, w 2010 r. przeniesiony na urząd proboszcza parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Sosnowcu. W 2011 r. mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty Jaworznickiej św. Wojciecha. Od 2019 r. proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP Wojkowicach-Żychcicach.

Dnia 28 kwietnia 2021 r. ks. kan. Krzysztof Płatek odszedł do Domu Ojca.

relacja: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: Piotr Lorenc