Pielgrzymka: Konferencja i Msza we Włodowicach (II dzień)

Data dodania: 2021.08.10

Centralnym punktem drugiego dnia XXX Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej jest obiadowy postój w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach (archidiecezja częstochowska). W tym miejscu pielgrzymi uczestniczą we Mszy świętej, którą w tym roku sprawował i homilię wygłosił ks. Tomasz Jaskuła, neoprezbiter.

Bezpośrednio przed Eucharystią swoją konferencję duchową do pątników skierował ojciec duchowny pielgrzymki - ks. Mariusz Smętek. Kontynuował swoją refleksję, opartą na myślach kard. Stefana Wyszyńskiego.

Konferencja dotyczyła natury Kościoła jako wspólnoty, która choć wielokrotnie zraniona z zewnątrz i od wewnątrz, pozostaje jednak ukochaną Oblubienicą Chrystusa.

Zwracając się szczególnie do kapłanów, w kontekście trudu ich pracy, ks. Smętek zacytował Prymasa Tysiąclecia:

"Nie ma na tej ziemi radości bez Krzyża, bez męki i bez trudu."

Ks. Jaskuła w homilii podczas Mszy świętej zastanawiał się nad ludzkim sposobem dostrzegania Boga i jego działania w codzienności:

"Czy jestem w stanie dopatrywać się łaski tam, gdzie się jej nie spodziewam? Czy dostrzegam sposoby dawania dobra tam, gdzie się go nie spodziewam? Pomyślmy, czy w swoim życiu wiary nie zatrzymuję się tam, gdzie się przyzwyczaiłem?" - pytał kaznodzieja dodając, że w każdy z nas powinien być skłonny do ponoszenia ryzyka "bycia dla innych".

Neoprezbiter zwrócił uwagę, że taki sposób życia może skutkować odrzuceniem przez otoczenie:

"Czy jest we mnie gotowość na bycie odrzuconym? Przecież to dokładnie to, co Jezus przeżywał na Krzyżu. Był ziarnem, które wpadło w ziemię, aby obumrzeć. I dla wielu takim obumarłym ziarnem pozostało. Ale właśnie przez to, że Chrystus obumarł - wydał plon stokrotny." - podkreślił ks. Jaskuła.

Po Mszy świętej i odpoczynku połączonym z obiadem, pątnicy - razem z bp. Grzegorzem Kaszakiem - w kolejnych grupach wyruszyli na szlak pielgrzymki. Celem II dnia wędrowania jest miejscowość Łutowiec, gdzie pielgrzymi zatrzymają się na nocleg, a wcześniej wezmą udział w modlitwach wieczornych, połączonych z Apelem Jasnogórskim.

Pamiętajmy w naszych modlitwach o pielgrzymach XXX Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę, prosząc dla nich o dobrą pogodę i bezpieczne wędrowanie.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech